Udostępnij

Aniołek w tej krakowskiej szopce ma czarne, zabrudzone skrzydełka

02.12.2016

Jest nieduża, powoli się kręci, a na jej podstawce widać symbole chemiczne związków, które wdychamy razem z zanieczyszczonym powietrzem. W środku aniołki – trzy odwrócone do wnętrza plecami, a jeden – ten w centrum – z czarnymi, zabrudzonymi skrzydłami. Tak wygląda jedna z krakowskich szopek, która trafiła na tradycyjny coroczny konkurs.

Stworzył ją Andrzej Ożóg, który już czwarty raz z rzędu zaskakuje komisję konkursową (była już też szopka zamknięta w kieliszku nawiązująca do kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł czy na plastrze woskowym mająca uświadomić, ze bez pszczół nie przeżyjemy).

– Te szopki robią się u mnie same, przez przypadek. Zwykle to 48 godzin tworzenia i obmyślania, na ostatnią chwilę. Ale zawsze chcę, żeby one o czymś mówiły, jakoś edukowały – opowiada Andrzej Ożóg. Mieszka w podkrakowskich Mogilanach, a na co dzień prowadzi własną firmę. Nic z ruchami ekologicznymi ani sztuką nie ma wspólnego. Oprócz wrażliwości na przyrodę i jej ochronę.

– Smog jest ogromnym problemem, naprawdę ważnym. Mam znajomych onkologów, którzy opowiadają straszne historie o pacjentach z nieodwracalnymi zmianami, na przykład w płucach. Mówią mi: powiedziałem mu o diagnozie tak, żeby choć iskierka nadziei pozostała.  Dużo ostatnio odbyłem takich rozmów z lekarzami, stąd pomysł na szopkę. – mówi Ożóg.

Zainspirował go też rysunek Andrzeja Mleczki z Lajkonikiem z maską gazową na twarzy.

Początkowo szopka miała być teatrem cieni, odbijanym na białym pergaminie. Ale w ręce jej twórcy wpadł kawałek starego komina, który idealnie nadawał się na dach małej budowli.

– Klasyczne szopki są ładne i kolorowe, ale od ponad 70 lat takie same. Ja chciałem czegoś innego. Oczywiście, nie uderzając w Muzeum Historyczne i jego tradycję. Zresztą za każdą szopką stoi człowiek, jego ręce, które tworzą coś małego i pięknego. Ale mnie nachodzą takie inspiracje ekologiczne, które komisja konkursowa bez problemu dopuszcza do wyborów najładniejszej szopki. Z tym, że nigdy nic nie wygrałem – śmieje się Ożóg.

Dodaje, że ludziom się jego ekstrawagancje podobają. A nawet jeśli nie podobają, to przynajmniej zwracają na nie uwagę. Bo Andrzej Ożóg chciałby, żeby jego szopki zmusiły do choć chwili przemyśleń. – Wszyscy mówią: o, smog. Znowu mgła, smog. I wzruszają ramionami, bo co zrobić A tu nie wystarczy wiedzieć, że smog jest. Trzeba działać! – mówi.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.