Udostępnij

Chcesz czystego luftu na Ślōnsku? Podpisz pismo a niy dej sie truć! Czas chycić sie za to, bo sytuacyjo je fest zło

30.01.2017

Chcesz czystego luftu na Ślōnsku? Upōminej sie ô to, coby coś robiyli z tym smrodym. Podpisz pismo do Forsztandu Ślōnskigo Wojewōdztwa, a Syjmiku Ślōnskigo Wojewōdztwa.
To Ślōnsk mo najbardziyj zatruty luft we Polsce. To ślōnski miasta sōm na przodku we tabulach na najbardziyj zmazane miasta we Europie. To sam zmierzili najwiyncyj kurzu we lufcie, zawrzyli szkoły, a kozali nōm niy wylazować z chałupōw skuli tego. Najwyższy czas chycić sie za to, bo sytuacyjo je fest zło.
Podle tego, co ôbadała Najwyższo Izba Kōntrole, najwiyncyj kurzu we lufcie je skuli hajcowanio w piecach w chałupach. W wojewōdztwie ślōnskij je dali j kole 700 tysiyncy piecōw, we familokach, a chałupach. We piecach tych hajcuje sie mułym, flotym, ale tyż roztomańtymi trōciznami. Kepski wōngel, stare piece, robiōm to, że w kurzu z kōminōw je mocka trōcizny (benzo(a) piren), po tym ludzie chorujōm na raka, a inksze mutacyje. Pod wiela niy przestanymy hajcować w tych starych piecach, a tymi mułami, to luft we ślōnskim wojewōdztwie sie niy poprawi.
Podle planu Forsztandu Wojewōdztwa Ślōnskigo (uchwała przeciwko smogowi) mo sie to poprawić, bo chcōm zakozać hajcować mułami, flotami, a tyż w tych starych piecach. My ale padōmy, co bydzi to trwać za dłōgo, podle tych planów. Niy mogymy czekać do 2026 roku na to, coby mōć nareszcie dychać świyżym luftym, kery niy bydzie nas truł. Skuli tego chcymy, coby zmiynić uchwała tak, coby te „smrodziuchy” zakozać do 1 stycznia 2022 roku.
Szkryfnij sam.
 

Inicjatywa „Wyjście Smoga”

Katowicki Alarm Smogowy

Raciborski Alarm Smogowy

Rybnicki Alarm Smogowy

Zabrzański Alarm Smogowy

Śląską wersję tekstu przygotował Stanisław Neblik „Fojerman” (lauba-slonsko.pl), Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich.

Petycję można podpisać TUTAJ.

Fot. Katowice/Fotolia

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.