Udostępnij

ClientEarth pozywa brytyjski rząd, bo ten zbyt wolno walczy z zanieczyszczeniem powietrza

18.10.2016

Prawnicy z ClientEarth po raz kolejny pozwali brytyjski rząd przed londyński High Court. Zarzucają mu, że zbyt wolno rozwiązuje problem zanieczyszczenia powietrza w kraju.

ClientEarth ma już na swoim koncie wygrane w takich sprawach. Między innymi w 2015 roku wygrali sprawę w Sądzie Najwyższym, który orzekł, że rząd musi przedstawić plany walki z kryzysem oraz sprowadzić zanieczyszczenie do poziomów zgodnych z prawem „tak szybko, jak to możliwe”. Władze w grudniu ubiegłego roku przedstawiły propozycje rozwiązania problemu.

Te trudno jednak określić „tak szybko, jak to możliwe”, ponieważ zakładają, że normy prawa zostaną spełnione dopiero w 2025 roku. I, jak wskazują eksperci, jest to i tak nadmiernie optymistyczna prognoza, ponieważ założono mało prawdopodobny spadek emisji z diesli.

Ostatnie szacunki Defry mówią o 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w Wielkiej Brytanii, które są spowodowane przez zanieczyszczenia powietrza. Rząd działa niezgodnie z prawem, kiedy nie robi nic, by tę sytuację zmienić. Zawodzi moralnie i prawie w zagwarantowaniu naszego prawa do oddychania czystym powietrzem. Rząd musi przedstawić śmielsze plany i być gotowy, by zmierzyć się z problemem – mówił James Thornton, szef ClientEarth. – Jakość powietrza w tym kraju niczym nie odbiega od sytuacji kryzysowego zagrożenia zdrowia publicznego – dodawał.

Pierwotny termin, w którym rząd miał rozwiązać problem wyznaczono na 2010 rok.

Argumenty przedstawiano przed sądem dziś. Na werdykt trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

ClientEarth w ostatnim czasie wniósł do sądów kilka podobnych spraw. Między innymi przeciwko władzom Pragi, Brna oraz Brukseli.

Źródło: informacja prasowa.

Fot. Daniel Chapma/Wikimedia Commons.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.