Udostępnij

Eurostat podał dane za 2018 rok: Rekordowy poziom importu węgla do Polski

04.12.2023

Jak informuje dziś Rzeczpospolita, dostępne są już wstępne szacunki Eurostatu dotyczące europejskiego rynku węgla. Według nich do Polski w 2018 roku importowano 19,7 mln ton czarnego surowca – najwięcej z Federacji Rosyjskiej.

Rekordu mogliśmy się spodziewać już po grudniowych szacunkach, z których wynikało, że do października 2018 roku importowaliśmy rekordowe 16,2 mln ton węgla. Informowaliśmy o tym tutaj. Wówczas była mowa o 70-procentowym wzroście importu w stosunku do analogicznego okresu w roku 2017.

W całym 2018 roku do Polski trafiło (równie rekordowe) 19,67 mln ton surowca – o 52 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wtedy import wyniósł 12,9 mln ton, natomiast w 2016 r. 8,3 mln ton węgla.

 

Ponad 68 proc. importu, czyli 13,6 ton, pochodziło z Rosji. Na drugim miejscu wśród miejsc, skąd pochodził węgiel, znalazły się Stany Zjednoczone (1,53 mln ton), natomiast na trzecim Australia (1,48 mln ton). 1,3 mln ton czarnego surowca przybyło z kolei z Kolumbii.

Polska a inne kraje UE

Jak wynika z bilansu płatniczego NBP, w trzecim kwartale 2018 roku do Polski trafiło o blisko połowę więcej węgla niż w analogicznym okresie roku 2017. W tym samym czasie w pozostałych krajach Unii Europejskiej import surowca spadł o 6 procent. Tym samym Polska stałą się trzecim największym importerem węgla w UE – wyprzedzając m.in. Francję, Włochy i Hiszpanię.

 

Źródła: Rzeczpospolita, NBP

Zdjęcie: Shutterstock/Vyacheslav Svetlichnyy

 

Czytaj też: Ceny energii to podatek od głupoty. Polska zachowuje się jak miś o bardzo małym rozumku

 

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.