Kolejne województwa chcą uchwał antysmogowych. Śląskie ma projekt. Dolnośląskie zbiera podpisy

1432
0
Podziel się:

Już 23 stycznia w małopolskim Sejmiku Województwa dojdzie do głosowania nad uchwałą antysmogową. Nowe prawo ma być ważnym krokiem na drodze do tego, by mieszkańcy województwa przestali palić najgorszym paliwem w najgorszych piecach.
Jeżeli głosowanie w sejmiku pójdzie po myśli zwolenników zmiany obecnej sytuacji – petycję o jej przyjęcie podpisało ponad 10 tys. osób – to Małopolska będzie pierwszym województwem w Polsce, które wprowadzi takie prawo. Pierwszym, ale prawdopodobnie nie ostatnim. W kolejnych regionach pojawiają się takie plany lub mieszkańcy zaczynają się coraz głośniej domagać tego, by samorządy wprowadziły podobne rozwiązania.
Chodzi przede wszystkim o Śląsk, gdzie Zarząd Województwa przyjął już projekt własnej uchwały antysmogowej, która ma przede wszystkim zakazać stosowania paliw o najgorszej jakości, powodujących największą emisję zanieczyszczeń. – Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5 – charakteryzuje cel uchwały portal województwa śląskiego, gdzie można znaleźć więcej szczegółów.
W ślady Śląska chcą pójść też Dolnoślązacy. Tam powstała petycja do samorządowców, w której wzywaj do zdecydowanych działań na rzecz poprawy powietrza. – Postulujemy, aby Gmina Wrocław i inne samorządy pilnie i czynnie – na miarę ujawnionego w tych dnia zagrożenia smogiem – przygotowały przepisy pozwalające skutecznie walczyć z trującym powietrzem – na wzór Krakowa i Małopolski. Należy to zrobić w porozumieniu z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, który w zeszłym roku obiecał „rychłe opracowanie dla Wrocławia i województwa tzw. Uchwały Antysmogowej” – czytamy w petycji, którą możecie przeczytać i podpisać TUTAJ.
O uchwale antysmogowej zaczęto też mówić w Poznaniu, gdzie pojawił się oryginalny pomysł, by skonstruować ją tak, żeby powstrzymywała ludzi przed paleniem w piecach i kominkach, kiedy jest mróz. Z czego wynika, że w lecie ogrzewać miałoby być wolno, ale za to nie wolno by było tego robić, kiedy jest mróz.
Ot taki smogowy Paragraf 22.
Fot. Wrocław, Smogowa Mapa Polski.

Podziel się: