Udostępnij

Kruszenie betonu poprawia jakość powietrza

16.08.2017

Powyższy tytuł pewnie nieźle sprawdziłby się w ASZdzienniku, gdyby nie fakt, że to nie bujda. Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Stony Brook University i University of Singapore wykazało, że betonowe powierzchnie mają zdolność „wyłapywania” dwutlenku siarki i dwutlenku azotu z powietrza.
Dwutlenek siarki to jeden z głównych składników zanieczyszczeń powietrza. Jego źródłem są procesy spalania, zarówno te przemysłowe, ja k i te zachodzące w domowych kotłach. Podczas spalania paliw kopalnych zawarta w nich siarka łączy się z tlenem. Tak powstaje SO2 – bezbarwny, toksyczny gaz, podrażniający i uszkadzający drogi oddechowe. Dwutlenek azotu to gaz równie toksyczny, drażniący i szkodliwy, tyle że łatwiejszy do zidentyfikowania – posiada brunatne zabarwienie i ostry zapach przypominający woń chloru. NO2 powstaje wskutek utleniania tlenków siarki, których głównym źródłem w naszych miastach jest transport drogowy, a konkretnie: spaliny.

Beton wiąże toksyny

Choć zwykle w kontekście zmniejszania zanieczyszczeń powietrza mówi się o ograniczaniu emisji, uspokajaniu ruchu drogowego i sadzeniu drzew, to jednak okazuje się, że rozwiązania mogą nadejść również z mniej oczekiwanych kierunków. Badania przeprowadzone przez zespół nowojorskich i singapurskich naukowców pod kierownictwem dr. Alexa Orlova wykazały, że beton wchodzi w interakcję z dwutlenkiem siarki, utleniając go do siarczanów (soli lub estrów kwasu siarkowego) i eliminując z otaczającego powietrza.
Podobne zjawisko zaobserwowano w przypadku tlenków azotu, które również udało się „unieszkodliwić” w kontakcie z betonowymi powierzchniami. Uczeni testowali rozmaite materiały budowlane, w których spoiwem był cement. W badaniach wykorzystali dwie metody spektroskopowe: rozproszonego odbicia w zakresie środkowej podczerwieni (DRIFTS) i struktury bliskiej krawędzi absorpcji (XANES). Wyniki eksperymentów zostały zamieszczone na łamach „Journal of Chemical Engineering”.

Niezbędna jest zmiana strategii

Na szczęście badanie dowodzące, że beton może być pomocny w oczyszczaniu miast ze spalin nie dostarcza argumentów deweloperom. Choćby dlatego, że cementownie stanowią jedno z największych przemysłowych źródeł zanieczyszczeń atmosferycznych. Wskazuje natomiast na innowacyjny i ekologiczny sposób wykorzystania odpadów budowlanych pochodzących m.in. z rozbiórek. Betonowe odpady – twierdzi dr Orlov – mogą być przydatnym materiałem umożliwiającym częściową adsorbcję toksycznych substancji z powietrza.
Naukowiec zaznacza, że powierzchnia betonu z czasem traci zdolność pochłaniania zanieczyszczeń, jednak kruszenie tego materiału pozwala na wydobycie nowych jego warstw posiadających zdolność wiązania toksycznych gazów. Orlov zwraca też uwagę, że odpady remontowo-budowlane są tanie i powszechnie dostępne na całym świecie. Dlatego „strategia recyklingu materiału odpowiedzialnego za emisję zanieczyszczeń i wykorzystania go w działaniach proekologicznych może przyczynić się do zmiany sposobu myślenia w urbanistyce i zarządzaniu odpadami” – twierdzi uczony.
Fot. amslerPIX/Flickr.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.