Udostępnij

Ludzie chcą, żeby władze na poważnie walczyły o czyste powietrze [RAPORT]

04.10.2016

W trakcie badań respondentom przedstawiono również kilka potencjalnych scenariuszy działań prowadzących do redukcji zanieczyszczenia powietrza wynikającego z ruchu samochodowego oraz z niskiej emisji. W przypadku każdej z propozycji poproszono ich o ocenę swojego poparcia dla tego typu rozwiązania w odniesieniu do swojej miejscowości lub regionu.

W przypadku rozwiązań dotyczących ograniczenia emisji pochodzącej z transportu największym poparciem bez względu na miejsce zamieszkania respondenta cieszy się wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów ze starymi silnikami diesla do centrów większych miast. Rozwiązanie to popiera aż 66% mieszkańców województwa. Z kolei propozycja ograniczenia ruchu samochodów w miejscowości zamieszkania pada na podatny grunt już tylko w Krakowie, gdzie poparcie dla tego typu rozwiązania jest spore i wynosi ponad 60%. W innych miastach województwa spada już poniżej 50%, a na wsiach ma zaledwie około 30% zwolenników. Na znacznie mniejsze poparcie liczyć można w przypadku pomysłu związanego z podwyższaniem opłat za parkowanie w centrum większych miast. W przypadku wszystkich typów miejscowości zwolennicy tej propozycji nie przekraczają 30%. Być może mieszkańcy nie widzą powiązania między tym działaniem, a poprawą jakości powietrza.

Nieco więcej, gdyż ponad 40% badanych za dobry pomysł uznało wprowadzenie opłat za wjazd samochodem do centrów większych miast. W tym wypadku miejsce zamieszkania nie ma wpływu na stosunek do proponowanego rozwiązania.

transport

Testowane w badaniu pomysły dotyczące ograniczenia zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z niskiej emisji cieszą się generalnie bardzo wysokim poparciem mieszkańców województwa. Każda z trzech zaprezentowanych badanym koncepcji z zakresu niskiej emisji uzyskała bowiem akceptację około 90% respondentów bez względu na miejsce zamieszkania badanych. Oznacza to, że działania polegające na obowiązku wymiany starych kotłów i pieców na węgiel (przy zapewnieniu dopłat do wymiany), zakazie sprzedaży najgorszej jakości węgla o wysokiej zawartości zanieczyszczeń, jak i podwyższenie wysokości kar pieniężnych za spalanie śmieci powinny, w przypadku ich wprowadzania w życie, powinny cieszyć się wśród mieszkańców Małopolski dużym poparciem społecznym. Co interesujące, poparcie dla omawianych rozwiązań nie ma związku z rodzajem źródła grzewczego wykorzystywanego przez respondenta do ogrzewania budynku.

Wysokie poparcie dla proponowanych rozwiązań dotyczy więc również segmentu tych badanych, którzy do ogrzewania domów korzystają obecnie z pieców i kotłów na paliwa stałe.

niskaemisja

***

Tekst jest fragmentem raportuJakość powietrza w ocenie mieszkańców województwa Małopolskiego”.

Badania przeprowadzone przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej, na zlecenie Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy, w ramach realizacji projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” dofinansowanego w ramach Programu Unii Europejskiej LIFE, / LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021.

Opracowanie wyników: Łukasz Pytliński, CEM Instytut Badania Rynku i Opinii Publicznej.

Całość można pobrać TUTAJ (PDF).

Fot.Börkur Sigurbjörnsson/Flickr. Licencja CC.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.