Udostępnij

"Matki Polki na wyrębie" jadą do papieża walczyć o środowisko

29.05.2017

Chciały zebrać 10 tysięcy, udało się nawet trochę więcej. Chciały polecieć do Rzymu, wylatują za tydzień. Chciały spotkać się z papieżem – audiencję mają w przyszłą środę.

Mowa o grupie krakowianek – „Matkach Polkach na wyrębie”.
„Uważamy, że przyroda jest naszym wspólnym dobrem, dziedzictwem, które należy chronić i przekazywać w jak najlepszym stanie następnym pokoleniom.” – piszą same o sobie.  Pierwszy raz zrobiło się o nich głośno, kiedy zaczęły pozować do zdjęć, karmiąc piersią i siedząc na pozostałościach po wyciętych drzewach.Sprzeciwiają się nie tylko wycince, ale też bagatelizowaniu problemów z zanieczyszczeniem powietrza i wszystkiemu, co niszczy nasze środowisko.
Postanowiły, że opowiedzą o tym Papieżowi Franciszkowi. W tym celu zorganizowały zbiórkę na Polakpotrafi.pl. Chciały zebrać fundusze na bilety do Rzymu oraz nocleg na miejscu. Założyły, że będzie to kosztowało 10 tys. zł. Udało się, nawet z nadwyżką, a akcję wsparło 209 osób.
Polecą w dziesiątkę: Cecylia Malik, Ania Grajewska, Agata Bargiel, Daria Gosek i Aga Miłogrodzka, razem ze swoimi dziećmi: Ignasiem, dwiema Różami, Lwem i Kosmą. Razem z nimi pojedzie jeszcze dokumentalista.
„Lecimy do Papieża Franciszka, ponieważ uważamy, że ochrona przyrody to sprawa moralności. Traktowanie jej wyłącznie przedmiotowo uważamy za nieetyczne. Papież jest autorem encykliki pt. Laudato si. W trosce o wspólny dom, w której nawołuje do podmiotowego traktowania przyrody i zaprzestania jej niszczenia. W encyklice Papież zadaje podstawowe pytanie ” Jaki rodzaj świata chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom ?”. Minister Szyszko powołuje się na słowa papieża, jednocześnie działa wbrew wykładni jego encykliki.” – piszą na stronie akcji.
Dodają, że papież był w Polsce w lecie zeszłego roku, ale nie zdaje sobie sprawy z problemów, z jakimi Polska walczy – albo przynajmniej powinna walczyć.
„Posiadamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej, a minister Szyszko na apel organizacji pozarządowych o obniżenie norm alarmowania o smogu odpowiedział, że ich nie obniży, gdyż alarmy należałoby ogłaszać zbyt często” – piszą. Wymieniają także wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, plany regulacji naturalnych rzek, a także nowe prawo pozwalające na niekontrolowaną wycinkę drzew.
Chcą zwrócić oczy całego świata na Polskę. Wiozą ze sobą transparent z napisem: „Ojcze Święty ratuj, wycięli nam drzewa, teraz chcą zniszczyć nam rzeki”.
Podczas audiencji chcą wręczyć papieżowi zdjęcie z protestu w Krakowie i książkę ze zdjęciami z wyrębów. Franciszek dostanie również raporty o czterech wymienianych przez „Matki” grzechach ekologicznych Polski.
 
źródło zdjęcia: Matki Polki na Wyrębie/Facebook/ fot.Tomasz Wiech

 
 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.