Udostępnij

Ponieważ Gliwice nie „bagatelizują problemu zanieczyszczenia powietrza”, to nie będą informować o smogu

14.02.2017

Gliwicki Alarm Smogowy przygotował spot, który ostrzega o stanie powietrza w mieście.

Spot udało się wyemitować na jednym, prywatnym telebimie, który znajduje się w Gliwicach.

Doniósł o tym „fanpejdż” Gliwickiego Alarmu Smogowego:

Nie udało się jednak wyemitować go na innych telebimach w mieście, bo te należą do Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która w całości należy do gliwickiego samorządu. A ten, jak się okazuje, niezbyt chce informować o smogu. Nie chce tego robić – jak można wywnioskować – ponieważ nie bagatelizuje problemu. Przeczytajcie zresztą sami.

„W związku z pojawieniem się w przestrzeni publicznej rozbieżności i zróżnicowanych ocen wobec treści zawartych w emitowanym spocie przygotowanym przez Gliwicki Alarm Smogowy, Śląska Sieć Metropolitalnym nie udostępni swoich telebimów LED do emisji tego spotu.

Jednocześnie pragniemy zapewnić, że Miasto nie bagatelizuje problemu zanieczyszczenia powietrza. W celu zapewnienia rzetelnej informacji o aktualnym poziomie zanieczyszczeń odsyłamy do stron: www.gliwice.eu oraz Centrum Ratownictwa Gliwice.”

Zainteresowany tym wytłumaczeniem zadzwoniłem do rzecznika Śląskiej Sieci Metropolitalnej Mariusza Kopcia i zapytałem, dlaczego Gliwice boją się informować o smogu, choć jako spółka samorządowa powinna być zainteresowana działaniem w publicznym interesie.

Usłyszałem, że założenie, iż Gliwice boją się informować o smogu jest założeniem błędnym.

– Mamy prawo odmówić publikowania ogłoszeń bez podania przyczyny – dodał rzecznik podkreślając, że spółka działa na podstawie Kodeksu Prawa Handlowego.

– Odmawiamy, bo mamy do tego prawo. Wczoraj rozmawialiśmy z państwem z Gliwickiego Alarmu Smogowego. Jednak prowadzimy działania informujące o stanie powietrza na stronach gliwice.eu oraz Centrum Ratownictwa Gliwice – dopowiedział pytany dalej.

– Skorzystaliśmy z tej możliwości i nie musimy się z tego tłumaczyć – usłyszałem na koniec.

Na koniec zadzwoniłem jeszcze do Marka Wyszyńskiego z Gliwickiego Alarmu Smogowego, który wideo wraz z informacją umieścił w sieci i zapytałem, co o tym myśli.

– Ja nie chciałbym tutaj wchodzić na żadną wojenną ścieżkę, ani z nikim się o to boksować. Liczę, że piątkowe spotkanie, na które jestem umówiony pozwoli rozwiązać sprawę i rozwiać wątpliwości – mówi Marek Wyszyński z Gliwickiego Alarmu Smogowego.

Fot. Krzysiek Garmulewicz/Flickr.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.