Udostępnij

Rząd nie wie, co zrobić, bo Francuzi zażądali ogłoszenia w Katowicach alarmu smogowego

05.12.2018

Francuska delegacja na #COP24 zażądała, by w trosce o jej zdrowie ogłosić w Katowicach alarm smogowy. Delegaci mówią, że rozumieją, iż Polacy są w stanie znieść więcej, ale ich płuca nie wytrzymają śląskiego powietrza i obawiają się o swoje zdrowie.„Już popołudniu czuliśmy, że powietrze zrobiło się jakieś gęste. O smogu w Polsce tyle się mówi, że rzeczywiście w pierwszej chwili pomyśleliśmy, że to może być on. Jednak nikt przed nim nie ostrzegał, więc doszliśmy do wniosku, że na pewno nie ma zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Później ktoś pokazał nam mapę z wynikami odczytów i okazało się, że jest 300 proc. normy”, tłumaczy Jean Pierre Papin z francuskiej delegacji. „W Paryżu alarm byłby ogłoszony już dawno. Dlatego w trosce o zdrowie swoje i innych delegatów zdecydowaliśmy się zaapelować do polskiego rządu, by ogłosić w Katowicach alarm smogowy. Wciąż czekamy na reakcję”, dodaje.
Nieoficjalnie udało się ustalić, że rząd nie wie, co zrobić. Próbowano wytłumaczyć Francuzom, że Polacy mają inne płuca niż oni, więc alarm nie jest potrzebny, ale ci nie chcieli słuchać i mówili, że kaszlą. Prawdopodobnie jutro rząd spróbuje sięgnąć po argumenty z najnowszego oficjalnego stanowiska. W tym to, że polski system ostrzegania o smogu wydaje się wystarczający.

Sprawę skomentował jedynie prezydent Andrzej Duda. „Użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla, i opieraniu o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu”, powiedział.
***
Powyższy wpis jest inspirowany #ASZDziennikiem i nic w nim nie jest prawdziwe. Nic poza słowami Andrzeja Dudy i tym, że powietrze w okolicach katowickiego Spodka wygląda właśnie tak:

katowice_cop24_powietrze_airly
Za Airly

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.