Udostępnij

Cztery najważniejsze nagłówki mijającego tygodnia

25.11.2018

Od dłuższego czasu w informacjach i rozmowach, które nas otaczają, dominują afery, taśmy i twitterowe wpisy, których autorką okazuje się być piątkowa noc. Że o aferach jest dużo, to pewnie dobrze, bo złodziejstwo i łapówkarstwo trzeba piętnować, a kto ma to robić, jak nie media.
Rzecz jednak w tym, że gdzieś w tych aferach umykają i giną rozmowy, które dla naszej przyszłości są ważne nie dlatego, że ktoś wziął łapówkę. Ale są ważne po prostu dlatego, że są ważne.
Najważniejsza z nich jest dziś chyba kwestia tego, skąd będziemy mieć prąd. A o tym w ubiegłym tygodniu mówiło się bardzo wiele, choć na pierwsze strony przebiło się bardzo niewiele.
Gdybyście więc przegapili te informacje, to w ciągu ubiegłego tygodnia:
Prezydent Duda zadeklarował, że fundament bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego kraju to energetyka oparta o węgiel;
dowiedzieliśmy się, że w tym roku zaimportujemy rekordową ilość węgla, przede wszystkim z Rosji.
Ogłoszono wyniki pierwszej aukcji energii dla farm wiatrowych i okazało się, że te zapewnią nam prąd nawet połowę taniej niż nowe elektrownie węglowe. I to przy wykorzystaniu technologii, która w Europie powoli wychodzi z użycia, ale u nas trwa, bo prawo uniemożliwia modernizację;
ministerstwo energii zapowiedziało, że ze względów politycznych wycofuje się z lądowej energetyki wiatrowej i nie tylko nie będzie nowych wiatraków, ale istniejące trafią na złom.
Powyższe wiadomości są ważne nie dlatego, że kogoś nagrano lub ktoś wziął łapówkę. Są istotne dlatego, że bardzo możliwe jest to, że te decyzje w długiej perspektywie wpłyną na nasze życie znacznie bardziej niż większość głośnych afer. I nawet nie dlatego, że stopi się lód na Grenlandii, chociaż ten się stopi, a Jędrak mówi, że zdecydowanie nie będzie to nic wesołego. Dlatego, że polskie firmy w perspektywie lat kilkunastu mogą z tego powodu płacić za prąd znacznie więcej niż na przykład te zlokalizowane w Niemczech. Co oznacza nie tylko ich mniejszą konkurencyjność, ale i to, że nasze wypłaty będą szły na pokrycie różnic w cenach energii.
I wiele, wiele innych mniejszych i większych problemów.
Być może jest oczywiście tak, że to ministerstwo ma rację i dostrzega rzeczy, których reszta świata nie widzi. Szkoda jednak wielka, że tak ważne decyzje są podejmowane zupełnie poza publiczną dyskusją. Ale dziwić się temu specjalnie nie można, bo sami się z tej dyskusji wycofujemy, pozwalając, by rozmowę zdominowały sprawy może i ważne, ale przede wszystkim bieżące.
A poniżej – gdybyście przegapili – zestaw ważnych nagłówków, czasami ubranych w twitty, z ubiegłego tygodnia:
Polityka energetyczna do 2040 roku.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.