Udostępnij

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłącza się do pozwu rybniczanina o smog

16.01.2024

Oliwer Palarz, członek Rybnickiego Alarmu Smogowego, w 2015 roku pozwał Skarb Państwa za smog. Sprawę przegrał, ale złożył apelację. Swój udział w procesie na tym etapie zapowiedział właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Przypomnijmy: w wywiadzie dla Smoglabu Oliwer Palarz mówił: Bezczynność ze strony władz lokalnych i krajowych prowadzi do pogorszenia sytuacji. Poza tym obserwowaliśmy [razem z innymi członkami Rybnickiego Alarmu Smogowego] własne zachowania i reakcje naszej rodziny w cały czas wydłużającym się okresie grzewczym. Kaszlenie, osłabienie. Tego nawet nie trzeba tłumaczyć, bo momentami w Rybniku powietrze można kroić nożem. I nie przesadzam, potwierdzają to dane ze stacji monitoringu powietrza. To wszystko sprowadziło nas do myśli, że trzeba wytoczyć proces.

Domagał się 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia, które chciał przekazać na cele charytatywne. W czerwcu 2018 roku sąd wydał wyrok – zadośćuczynienia nie będzie, a Skarb Państwa nie jest odpowiedzialny za złą sytuację w Rybniku.

– Sąd powiedział także, że nikt nie zmusza powoda do zamieszkiwania na terenie Rybnika, że mieszka tutaj z własnej woli – mówił z rozmowie z nami mecenas Miłosz Jakubowski (całość do przeczytania TUTAJ), który reprezentuje Palarza. Zapowiedział wtedy także apelację.
Temat pozwu pojawił się na poniedziałkowym spotkaniu rybniczan z Adamem Bodnarem.

– Państwa działalność w Rybniku zaalarmowała całą Polskę o problemie smogu. To wam zawdzięczamy te pierwsze, choć niewystarczające zmiany – mówił RPO, zwracając się do Alarmu Smogowego. – Zamierzam przystąpić do tego pozwu na etapie apelacji – dodał. Podkreślał także, że takie działania wpływają na publiczną dyskusję dotyczącą zanieczyszczeń powietrza i jednocześnie przyspieszają możliwe zmiany. Zadeklarował również monitorowanie w ministerstwach i u wojewodów realizacji rządowego programu walki ze smogiem.

-Zyskaliśmy bardzo poważnego sojusznika – mówił Zdzisław Kuczma z Alarmu w rozmowie z portalem Rybnik.com.pl – Skoro RPO podjął taką decyzję, to znaczy, że dostrzega problem i wagę sprawy nie tylko dla Oliwera Palarza, ale i dla każdej osoby dotkniętej działaniem smogu – zaznaczał.

Zdjęcie: Ralf Lotys (Sicherlich)/ Creative Commons Attribution 4.0 International

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.