Udostępnij

Jakub Bartyzel z AGH: październikowy smog to wina wyżu, samochodów i obwarzanka

16.01.2024

W październiku do Krakowa zawitała złota polska jesień. Przez kilkanaście dni niebo było niemalże bezchmurne, a temperatury niejednokrotnie przekraczały 20 stopni Celsjusza. Niestety równocześnie Kraków został spowity przez smog. Większość mieszkańców zastanawiała się skąd wziął się smog, skoro przy tak wysokich temperaturach nie było potrzeby rozpalać w piecach. Otóż, za wszystko odpowiedzialny był rozległy i stabilny układ wyżowy, który zaległ nad Polską. Do pogorszenia jakości powietrza przyczyniły się również emisje komunikacyjne.

Układy wyżowe powinny nam kojarzyć się z ładną słoneczną pogodą, głównie latem i zimą. Dlaczego zatem – można zapytać i robi to wiele osób – wyże, często występujące latem, nie powodują kumulowania się smogu komunikacyjnego nad miastem? Odpowiedź brzmi, że powodują, ale nie na taką skalę jak tej jesieni.

Co ma wspólnego wyż ze smogiem?

Wyże to obszary podwyższonego ciśnienia, od których powietrze w troposferze (części atmosfery najbliżej gruntu) przemieszcza się na zewnątrz do obszaru o niższym ciśnieniu. Jednak równocześnie układ wyżowy jest zasilany masami powietrza z wyższych warstw atmosfery. Właśnie ta dynamika prowadzi do powstawania tak zwanych inwersji wyżowych. Powietrze spływające z górnych warstw atmosfery, tłumi wszelkie ruchy konwekcyjne i powoduje odcięcie przygruntowej warstwy atmosfery, podobnie jak to ma miejsce w przypadku „klasycznych” inwersji radiacyjnych. Latem, kiedy słońce dostarcza do powierzchni ziemi odpowiednio dużo energii, inwersja wyżowa może zostać przełamana przez rozgrzane nad powierzchnią powietrze unoszące się do góry. Jesienią i zimą energii jest zbyt mało, aby inwersja mogła zostać przełamana, stąd odmienny rozwój sytuacji meteorologicznej a zarazem smogowej.

Smog w Krakowie. Październik 2018.
Smog w Krakowie. Październik 2018.

W kolejnych dniach wyż zaczął sprowadzać nad Polskę chłodniejsze powietrze, co doprowadziło do dodatkowego zmniejszenia się wysokości warstwy inwersyjnej i dalszego pogorszenia jakości powietrza.

Dodatkowo inwersja wyżowa sprzyja sytuacjom, przede wszystkim w nocy, kiedy do powierzchni ziemi nie jest dostarczana energia a wręcz jest ona wypromieniowywana i w których zimne powietrze spływa do najniżej położonych punktów. W obrębie wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz Pogórza takim miejscem jest kotlina Krakowska. Może to prowadzić do transportowania wraz z przemieszczającym się powietrzem zanieczyszczeń z miejscowości położonych powyżej wprost do centrum miasta.

Płynie z tego wniosek, że nawet w momentach, gdy nie obawiamy się smogu pochodzącego z palenisk domowych, warunki meteorologiczne wespół z emisjami komunikacyjnymi mogą doprowadzić do drastycznego pogorszenia jakości powietrza w obrębie miasta. Drugim wnioskiem jest to, że te same warunki meteorologiczne mogą sprzyjać dodatkowemu napływowi do niefortunnie położonego Krakowa zanieczyszczeń z okolicznych miejscowości.

Zdjęcie nadesłała Paulina.

Autor

Jakub Bartyzel

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.