Stan powietrza to wciąż jeden z najważniejszych problemów naszego kraju.

Jak zaczynaliśmy, to założenie było takie, że SmogLab będzie małym organizacyjnym blogiem o powietrzu. O tym, jak małym dużo mówi to, że z ekipą Krakowskiego Alarmu Smogowego umówiliśmy się, że będę się nim zajmował przez jeden dzień w tygodniu. To miało wystarczyć i przez dłuższy czas serwis był prowadzony w taki właśnie sposób. Szybko okazało się jednak, że strona potrzebuje o wiele więcej uwagi, bo wasze zainteresowanie przerosło wszystkie nasze założenia. A ponieważ największą siłą każdego medium są jego czytelnicy, to dzięki nim – ich udostępnieniom, pokazywaniu tekstów znajomym, ciepłym słowom i informacjom, że jesteśmy w stanie w wielu sprawach realnie pomóc, strona zaczęła się stopniowo rozwijać. Dwa lata po starcie przekroczyliśmy poziom 100 tys. użytkowników w ciągu miesiąca.

Zmieniliśmy więc blog w portal, który – mam nadzieję – zachęci was do tego, by zaglądać do niego jeszcze częściej. Rozszerzyliśmy także jego tematykę. Wszystko dlatego, że smog nie jest jedyną sprawą, którą trzeba w Polsce załatwić, kiedy chodzi o środowisko. Tych jest bardzo wiele, o czym najmocniej przekonały mnie rozmowy z ludźmi z Koalicji Dość Trucia, którzy opowiadają historie, w które trudno byłoby uwierzyć, gdyby nie to, że wszyscy wychowaliśmy się w kraju, który wydał Stanisława Bareję. Piszę „załatwić”, bo SmogLab to medium z agendą. Tą dotąd była dbałość o polskie powietrze. Teraz będzie nią dbałość o polskie i nie tylko zresztą polskie środowisko.

Piszemy – mówiąc krótko i lekko patetycznie – po to, żeby zmieniać świat na lepsze. Dlatego postaramy się interweniować, kiedy to będzie możliwe, a także pokazywać perspektywę oraz sprawy, które umykają mediom tak zwanego głównego nurtu. Umykają lub giną między problemami zdecydowanie mniej ważnymi, ale uznawanymi za ważniejsze – takimi jak polityka personalna i zmiany na ministerialnych stołkach. Mnie, nas, nie interesuje „kto” coś robi. Interesuje mnie to, „co” ten ktoś robi. Tak było. I tak będzie nadal.

Tomasz Borejza