O nas

SmogLab łączy w sobie coś, czego nie mają inne portale: treści dziennikarskie z głosem eksperckim. Nagłaśniamy zarówno tematy lokalne jak i ogólnopolskie oraz informujemy o trendach i innowacjach na świecie. Staramy się interweniować, kiedy jest to możliwe, a także pokazywać perspektywę oraz sprawy, które umykają mediom głównego nurtu, ginąc między informacjami mniej ważnymi. Tematy, o których piszemy to : zanieczyszczenie powietrza, zdrowie, termomodernizacja, OZE, zmiany klimatu, środowisko, ekologia, bezpieczeństwo energetyczne, transport oraz wiele innych. Ponieważ największą siłą każdego medium są jego czytelnicy, to dzięki nim – ich udostępnieniom, propagowaniu tekstów, ciepłym słowom i informacjom, jesteśmy w stanie w wielu sprawach realnie pomóc.

odsłon w portalu Onet.pl
0 mln
odsłon w portalu SmogLab.pl
0 mln
doświadczonych osób w zespole
0
odbiorców
0 +

Historia SmogLabu

Zaczynaliśmy w 2016 r. jako mały, organizacyjny blog opisujący stan powietrza w Polsce, działając przy Krakowskim Alarmie Smogowym. Szybko okazało się jednak, że strona potrzebuje o wiele więcej uwagi, gdyż zainteresowanie tematyką przerosło nasze założenia. W dwa lata po starcie przekroczyliśmy poziom 100 tys. użytkowników w ciągu miesiąca.
Zmieniliśmy więc blog w portal, rozszerzając jego tematykę, ponieważ smog nie jest jedyną sprawą, którą trzeba w Polsce „załatwić”. Naszą agendą jak dotąd była dbałość o polskie powietrze. Teraz jest nią dbałość o polskie i nie tylko polskie, środowisko. W 2022 r. założona została Fundacja SmogLab, przejmując prowadzenie portalu i rozszerzając działalność redakcyjną.

Redakcja SmogLabu

W skład redakcji wchodzą doświadczeni dziennikarze, laureaci nagród branżowych i członkowie międzynarodowych stowarzyszeń.

Maciej Fijak

Pokaż BIO

Sebastian Medoń

Pokaż BIO

Klaudia Urban

Pokaż BIO

Jakub Jędrak

Pokaż BIO

Karolina Gawlik

Pokaż BIO

Przemysław Ćwik

Pokaż BIO

Tomasz Borejza

Pokaż BIO

Martyna Jabłońska

Pokaż BIO

Jacek Baraniak

Pokaż BIO

Hubert Bułgajewski

Pokaż BIO

Przemysław Błaszczyk

Pokaż BIO

Joanna Urbaniec

Pokaż BIO

Dołącz do grona osób, świadomych klimatycznie!

Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco z najnowszymi nowościami, zmianami i wydarzeniami klimatycznymi! Otrzymuj regularne informacje o nowych odcinkach i wpisach.

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.