Udostępnij

Posadzą tyle drzew, ilu uczestników wyzwania. Każdy może dołączyć

23.09.2024

Środowisko, Zdrowie, Ludność i Pokolenia, Usługi Miejskie, Mieszkalnictwo, Przestrzeń, Infrastruktura oraz Edukacja to 8 bloków tematycznych, na których opiera się startujący dziś Kongres Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko. Towarzyszy mu wyzwanie „Healthy Cities”, dzięki któremu w ubiegłym roku posadzono ponad 10 tys. drzew. To, ile zostanie posadzonych w tej edycji – zależy od Was.

Kongres Zdrowe Miasta to pokłosie projektu Indeks Zdrowych Miast — inicjatywy zainaugurowanej w 2022 roku przez Grupę LUX MED i SGH w Warszawie. Jest to raport na temat zdrowia polskich miasta, którego dwie edycje cieszyły się zainteresowaniem zarówno włodarzy, jak i mieszkańców. Obie edycje szeroko opisywaliśmy na łamach SmogLabu.

Rozwinięciem tego projektu jest wrześniowe wydarzenie, które w założeniu organizatorów ma być platformą dyskusji, wymiany myśli, doświadczeń i poglądów przedstawicieli samorządów, biznesu i organizacji miejskich.

Wydarzeniu towarzyszy czwarta edycja wyzwania Healthy Cities, która łączy promowanie zdrowego stylu życia z troską o środowisko naturalne. Przez cały wrzesień uczestnicy wykonują minimum 6 tysięcy kroków dziennie, a Grupa LUX MED zobowiązuje się do posadzenia tylu drzew, ilu uczestników dołączy do wyzwania. Rok temu było to ponad 10,5 tysiąca sadzonek.

Healthy Cities. Posadzą tyle drzew, ilu uczestników wyzwania

Do wyzwania wciąż można dołączyć. Biorą w nim udział pracownicy firm i mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu. W tegorocznej edycji wyzwania równocześnie można rywalizować zarówno w grupie firmy, jak i miasta. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Healthy Cities Polska (dostępną w sklepach Google Play i App Store) i za jej pomocą zbierać kroki, które są przeliczane na punkty. Na uczestników czekają  nagrody. Celem akcji jest przekonanie jak największej liczby osób do tego, że każdy krok jest ważny i kieruje w stronę zdrowszego życia.

– Healthy Cities to dla nas coś więcej niż wyzwanie – to zobowiązanie do budowania zdrowszej przyszłości dla nas wszystkich. Inicjatywa Healthy Cities nie tylko edukuje i promuje codzienną aktywność fizyczną, ale także wspiera realne działania na rzecz ochrony środowiska. Każdy krok, który wykonamy razem, ma znaczenie – zarówno dla naszego zdrowia i samopoczucia, jak i dla planety – mówi Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.

60 tys. dla najbardziej aktywnych miast

Najbardziej aktywne miasta otrzymają zielony budżet o łącznej wysokości 60 tys. złotych, który zostanie przeznaczony na wsparcie proekologicznych inicjatyw. Natomiast trzy zwycięskie firmy obejmą patronatem rewitalizację torfowisk – ekosystemów niezbędnych do funkcjonowania naszej planety. W tegorocznej odsłonie akcji rewitalizacją objęte są: Kampinoski Park Narodowy, ochrona Bagna Wasilkowo i Górniańskich Łąk, użytek ekologiczny „Przemkowskie Bagno”.

Aby przystąpić do akcji wystarczy pobrać aplikację Healthy Cities Polska, wybrać miasto i/lub firmę, które się wspiera i przez cały wrzesień zbierać minimum 6 tys. kroków dziennie.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/VesnaArt

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.