Udostępnij

Emisje spadają, smog zabija rzadziej. Nawet 11 tysięcy zgonów mniej

30.04.2020

Mniejsze zanieczyszczenie odciąża system opieki zdrowotnej i wpływa na niższą liczbę przedwczesnych zgonów. Poinformowało o tym Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem. Jego badacze opublikowali raport dotyczący wpływu spadków emisji na zdrowie mieszkańców 21 europejskich krajów. Organizacja szacuje, że śmiertelność na choroby związane ze smogiem spadła przez ostatnie kilka tygodni o około 11 tysięcy przypadków.

Badacze sprawdzili okres od 24 marca do 24 kwietnia, kiedy w większości krajów obowiązywały już obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasie Szwecja i Austria zamknęły swoje ostatnie węglowe elektrownie. Zużycie tego surowca do produkcji prądu znacząco spadło również w Portugalii i Wielkiej Brytanii. Nałożyło się na to niższe zapotrzebowanie na prąd. Dzięki temu emisje CO2 obniżyły nawet w kraje uzależnione od „brudnych” źródeł energii. Według danych CREA zbadane państwa zużyły przez miesiąc aż o 37 proc. mniej węgla niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Ograniczenia w poruszaniu się wpłynęły z kolei na obniżenie popytu na ropę naftową. Spadł on aż o jedną trzecią. Dzięki temu zmniejsza się ilość wypuszczonych przez rury wydechowe związków azotu, a mieszkańcy europejskich miast oddychają zdrowszym powietrzem. Wynika to również ze spadku stężeń szkodliwych pyłów PM 2.5, których źródłem jest między innymi spalanie węgla, drewna i odpadów w domowych kotłach.

Czytaj również: Koronawirus może być groźniejszy dla tych, którzy oddychają zanieczyszczonym powietrzem? Odpowiadamy

„Pomogło to zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej podczas kryzysu pandemii: – zauważa Lauri Myllvvirta z CREA. – „W naszej analizie podkreślamy, jak ogromne korzyści dla jakości życia i zdrowia publicznego można osiągnąć poprzez szybką, trwałą i zrównoważoną redukcję zużycia paliw kopalnych.”

Organizacja pokazuje, że nawet tymczasowe spadki emisji przyniosły dobre skutki. Dzięki mniejszemu smogowi na szpitalne oddziały trafiło mniej osób z astmą (szacunki mówią nawet o 1646 astmatykach). Niższe zanieczyszczenie przekłada się również na mniejszą zapadalność na tę chorobę wśród dzieci (nawet o około 1600 przypadków mniej) i liczbę wniosków o L4 (o około milion). Niższa jest również śmiertelność – według wyliczeń przez smog zmarło o 11 tys. osób mniej niż rok wcześniej.

„Niecierpliwie czekamy na powrót do normalności. Jednocześnie nikt nie chce, by wróciły dawne poziomy zanieczyszczenia. Europejscy decydenci powinni ustawiać czyste powietrze, czystą energię i czysty transport jako priorytety w planach wychodzenia z kryzysu” – przekonuje Lauri Myllvvirta.

Przygotowując swoje wyliczenia, badacze oparli się na danych z 1285 stacji monitorujących stężenie zawieszonych pyłów i prawie 2000 stacji sprawdzających ilość dwutlenku azotu w powietrzu. Wzięli pod uwagę również warunki meteorologiczne i oficjalne dane o wpływie zanieczyszczenia na życie społeczne i zdrowie publiczne z poprzednich lat.

„Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego: częściej chorujemy lub mamy ostrzejsze objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy, a także zakażeń układu oddechowego.” – przypomina Polski Alarm Smogowy. Szacunki Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówią, że w naszym kraju z powodu smogu przedwcześnie umiera nawet 43 tys. osób. Zapobiec temu można dofinansowując wymianę zanieczyszczających pieców i inwestując w ekologiczny transport.

Źródło zdjęcia: Tyler Olson / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.