Udostępnij

Maraton Pisania Listów Antysmogowych z Andrzejem Bargielem

14.11.2016

Podhalański Alarm Smogowy zaprasza na Maraton Pisania Listów Antysmogowych z Andrzejem Bargielem. Wydarzenie organizowane z okazji Dnia Czystego Powietrza odbędzie się dnia 15 listopada 2016 roku w Zakopanem.

Maraton Pisania Listów Antysmogowych to seria spotkań z uczniami szkół podstawowych, w trakcie których uczniowie dowiedzą się czym jest smog oraz będą pisać listy do osób palących śmieci. O wpływie oddychania brudnym powietrzem na zdrowie uczniowie będą mogli porozmawiać z ambasadorem Podhalańskiego Alarmu Smogowego, himalaistą Andrzejem Bargielem. W trakcie spotkań wyświetlany będzie spot „Walka o oddech”, w którym wystąpił zakopiański sportowiec.

Napisane przez uczniów listy antysmogowe zostaną przekazane straży miejskiej w Zakopanem. Strażnicy będą je wręczać w trakcie kontroli palenisk, które od kilku miesięcy przeprowadzane są w stolicy polskich Tatr.

– Liczymy, że takim sposobem uda się nam przemówić do sumienia mieszkańców. Palenie śmieci jest skrajnie groźne dla zdrowia, a najbardziej cierpią na tym dzieci – mówi Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Inicjatywa aktywistów antysmogowych spodobała się komendantowi straży miejskiej w Zakopanem, Markowi Trzaskosiowi. Strażnicy codziennie przeprowadzają kilkanaście kontroli palenisk. W ich trakcie pobierają próbki popiołu i sadzy, które są wysyłane do laboratorium w Krakowie. Pozytywny wynik badania oznacza mandat lub grzywnę do 5 tysięcy złotych.

– Listy od dzieci będą kolejnym narzędziem w naszych rękach, obok mandatów czy grzywny. Walka o czyste powietrze jest dla nas absolutnym priorytetem – podkreśla kom. Marek Trzaskoś.

W trakcie spotkań aktywiści będą też mówić o programie wymiany pieców węglowych, który od kilku dni promowany jest przez Urząd Miasta Zakopane. Dzięki programowi z dotacji na wymianę pieca i przyłączenie do ekologicznych źródeł ogrzewania będzie mogło skorzystać od 800 do 1000 gospodarstw domowych. To właśnie nisko sprawne piece na węgiel i drewno są głównym źródłem zanieczyszczeń w mieście pod Giewontem.

Maraton Pisania Listów jest kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Podhalański Alarm Smogowy w ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza. W sobotę aktywiści wraz z z-cą burmistrza Zakopanego Wiktorem Łukaszczykiem otworzyli wystawę plakatów pt. #ZakopaneBezSmogu. Plakaty wykonali młodzi artyści z liceum plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem. Wystawa była wspólną inicjatywą PAS, Polskiej Zielonej Sieci i Urzędu Miasta Zakopane. Plakaty można oglądać w Parku im. marszałka J. Piłsudskiego w centrum Zakopanego. Wystawa będzie otwarta do końca roku.

Źródło: Informacja prasowa Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Fot. Jan Danek. Zakopane/Smogowa Mapa Polski.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.