Udostępnij

Powietrze nie zna granic i nie wystarczy zmiana w Krakowie

12.10.2016

Urząd Marszałkowski zakończył modelowanie pod kątem uchwały antysmogowej dla Małopolski. Eksperci Urzędu Marszałkowskiego potwierdzili to, o czym mówimy od dawna. Jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem, uchwała antysmogowa powinna objąć całą Małopolskę. Powietrze nie zna granic i nie wystarczy zmiana w Krakowie. Trzeba działać na większym obszarze.

Cały raport można pobrać TUTAJ:  http://www.malopolska.

Żeby zobrazować sytuację, można użyć pewnej przenośni. Wyobraźcie sobie salę, która jest po brzegi wypełniona palaczami papierosów. A teraz wyobraźcie sobie, że tylko kilku z nich przestaje palić. Zadymienie pomieszczenia zmniejszy się nieznacznie. Dym zniknie dopiero, kiedy papierosa zgaszą wszyscy.

Na razie klub palaczy postanowili opuścić krakowianie – od 2019 nie będzie można ogrzewać domów węglem i drewnem. Naokoło Krakowa dym robi się jednak coraz gęstszy. Nieskrępowana zabudowa okolic miasta spowodowała, że na przestrzeni ostatnich dwóch dekad wybudowano wiele nowych domów ogrzewanych węglem i drewnem. Jeśli na zewnątrz Krakowa dym nie zniknie, to na niewiele zdadzą się też wysiłki samych krakowian.

Przy czym nie chodzi o całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w województwie. Chodzi o to żeby domowe kotły spełniały normy emisyjne. Badania Urzędu Marszałkowskiego pokazują, że wymagana prawem poprawa jakości powietrza w Małopolsce nastąpi jeśli do użytku dopuści się jedynie kotły tzw. piątej klasy (według normy PN 303:5-2012), ale i one mogą okazać się niewystarczającym rozwiązaniem dla słabo wentylowanych miejscowości położonych w kotlinach i dolinach górskich.

grafiki_wykres_wykres-04-2

Wyzwanie jest ogromne, bo dziś ponad 70% małopolskich domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą „kopciuchów”, pieców niespełniających żadnych norm emisyjnych. Chcielibyśmy, by od 2022 roku wszystkie domy korzystające z węgla i drewna były wyposażone w kotły mieszczące się w piątej klasie emisji.

Sumaryczny koszt wymiany starych kotłów sięgnie czterech miliardów złotych (za tyle można wybudować np. dwa stadiony narodowe). Dużo? Eksperci Urzędu Marszałkowskiego oszacowali, że koszty chorób spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem w Małopolsce sięgają blisko trzech miliardów złotych rocznie. Dlatego warto zainwestować w czyste powietrze. Inwestycja szybko się zwróci. I to w tym, co najważniejsze – w zdrowiu.

Na razie na dotacje mające zachęcić ludzi do wymiany starych kotłów Województwo Małopolskie zarezerwowało z funduszy unijnych ponad czterysta milionów złotych do 2020 roku. To spora suma. Dodatkowe pieniądze mają pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i budżetów gmin.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.