Udostępnij

Jeden Europejczyk produkuje tyle CO2, ile 258 mieszkańców afrykańskiego kraju

06.08.2019

Burundi to niewielki kraj, leżący we wschodniej części Afryki. Jak wynika z raportu przygotowanego dla organizacji charytatywnej Christian Aid, choć jego mieszkańcy produkują znikomą ilość dwutlenku węgla, kraj ten zalicza się do najbardziej cierpiących z powodu głodu i niedożywania. Za problem z dostępem do żywności w Burundi, podobnie jak w przypadku wielu jego sąsiadów, obwinia się m.in. kryzys klimatyczny.

Raport „Hunger Strike: The climate and food vulnerability index” został przygotowany na zlecenie organizacji charytatywnej Christian Aid, a w pracę nad nim zaangażowani byli badacze z Kanady oraz Wielkiej Brytanii. W dokumencie zestawiono emisje CO2 na osobę z informacjami na temat bezpieczeństwa żywnościowego w poszczególnych krajach.

Burundi znalazło się na szczycie rankingu, jeśli chodzi o najniższą emisję CO2 na osobę, z wynikiem 0,027 ton. Dla porównania przeciętny Brytyjczyk produkuje 212 razy więcej gazu cieplarnianego (5,729 ton na osobę), Niemiec 359 razy więcej (9,7 ton), natomiast Polak 309 razy więcej (8.35 ton). Średnia unijna (wg Komisji Europejskiej) wynosiła w 2017 roku 6,972 tony na osobę, co oznacza wynik 258 razy większy niż w Burundi.

Równocześnie to najmniej emisyjne kraje Afryki znajdują się na szczycie rankingu państw, w których dostęp do żywności jest najbardziej zagrożony. Na pierwszym miejscu znalazło się również Burundi, obok takich krajów jak Demokratyczna Republika Konga, Madagaskar, Jemen i Sierra Leone.

[Wśród głównych przyczyn głodu i niedożywienia w najnowszym raporcie ONZ wymienia się zmiany klimatyczne, obok konfliktów zbrojnych i kryzysów gospodarczych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

Niesprawiedliwość kryzysu klimatycznego

Autorzy raportu uważają, że wynik ich zestawienia świadczy o jawnej niesprawiedliwości: kraje najsilniej odczuwające zmiany klimatu są za nie najmniej odpowiedzialne.

„Burundi jest żywym świadectwem niesprawiedliwości kryzysu klimatycznego. Pomimo prawie zerowej emisji dwutlenku węgla znajdujemy się na pierwszej linii zmian klimatycznych, cierpimy z powodu wyższych temperatur, niższych plonów i coraz bardziej niepewnych opadów” – powiedział Pierre Galgallo, dyrektor organizacji Christian Aid w Burundi.

Podkreśla on ponadto, że bez działania bogatych państw, nie uda się rozwiązać problemu głodu, z jakim zmaga się jego kraj. „W sprawiedliwym świecie nasze problemy byłyby czymś, co moglibyśmy rozwiązać samodzielnie. Ponieważ jednak nie spowodowaliśmy załamania klimatu, nie jesteśmy w stanie tego zrobić”.

„Nasze badania pokazują, że rosnące stężenia CO2 w atmosferze obniżają wartość odżywczą spożywanej przez nas żywności oraz że najbardziej narażeni na skutki tego są ludzie najmniej odpowiedzialni za wzrost globalnych stężeń CO2” – powiedział dr Samuel Myers z Uniwersytetu Harvarda, współpracujący przy powstawaniu raportu.

 

Z pełnym raportem Christian Aid (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Piyaset

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.