Udostępnij

10 tysięcy drzew do wycinki w Jastrzębiu. 60 tysięcy osób przeciwko

07.12.2019

Około 10 tysięcy drzew może zniknąć z centrum Jastrzębia-Zdroju – alarmują mieszkańcy. Może się tak stać po wybudowaniu sklepu wielkopowierzchniowego i bloków w centru miasta. Sprawą zajęła się  Agnieszka Korbel, prezeska Stowarzyszenia „Wzrastaj”, która w internecie opublikowała petycję sprzeciwiającą się tym planom.

Jak czytamy w treści petycji, mieszkańcy od ponad 20 lat próbują namówić urząd miasta do odzyskania tego terenu i urządzenia tam parku oraz zielonej strefy rekreacji. Jej autorzy zwracają też uwagę na wyjątkowe znaczenie zagrożonego obszaru dla przyrody. Według Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego żyje tam nawet 100 gatunków ptaków. Niestety, około 10 tysięcy drzew rosnących na tym terenie jest dziś zagrożone wycinką. Na ich miejscu zaplanowano budowę dużego centrum handlowego, a później być może również bloków i biurowców.

„Wyjątkowe położenie tego miejsca, znajdującego się między największymi osiedlami oraz w pobliżu galerii, kina i dworca mogłoby sprawić, że byłoby to miejsce spotkań, integracji, i wypoczynku dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców.” – pisze autorka petycji, którą poparło już ponad 60 tysięcy osób. Dodaje, że w mieście są inne tereny, które można przeznaczyć pod taką inwestycję bez konieczności wycinania drzew.

Inwestor od kilku lat chce rozpocząć budowę na spornym terenie. Nie przeszkodziła w tym negatywna opinia Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Jak zauważa Korbel, na przyrodniczą wartość zielonego terenu zwracali też w przeszłości uwagę sami miejscy urzędnicy. W dokumencie z 2012 r. pisali, że teren ten „pełni ważną funkcję w ekosystemie miasta” oraz że „dobrym pomysłem wydaje się nadanie obiektowi charakteru parkowego”. Wartość przyrodniczą potwierdza także zamówiona przez miasto ekspertyza Głównego Instytutu Górnictwa. Właśnie dlatego mieszkańcy protestują, swoje pismo adresując do Urzędu Miasta. Problem jednak w tym, że zadrzewiony teren nie jest własnością magistratu.

– Dlatego proponujemy miastu, by zaoferowało właścicielowi inny teren w zamian. Może to być na przykład jedna z działek pogórniczych, na obrzeżach miasta mamy łąki i pola. – sugeruje Korbel. – Jastrzębie potrzebuje centrum, którego teraz jest pozbawione. Kolejna galeria handlowa i kolejne blokowisko tego nie zapewnią.

Działaczka obawia się, że wycinka drzew mocno odbije się na zdrowiu jastrzębian. Już teraz muszą oni zmagać się z problemem smogu, który jest zmorą wielu miast  Śląska i Zagłębia. W jego ograniczeniu mogłaby pomóc właśnie zieleń, dziś stanowiąca zaledwie 8% powierzchni miasta.

– Niestety mamy wrażenie, że urząd miasta myślał bardziej o tym, by wygodnie było inwestorowi. – mówi Korbel, wspominając o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego sprzed kilkunastu lat. To wtedy miasto dopuściło takie budowle na miejscu rosnących dziś drzew. – W tym momencie moglibyśmy zmienić ten plan, co  skończyłoby się najprawdopodobniej wypłaceniem odszkodowania dla inwestora i odzyskaniem terenów zielonych w centrum przez miasto.

Zanim właściciel terenu rozpocznie budowę, będzie musiał uzyskać decyzję środowiskową. To zależy od prezydenta… sąsiednich Żor, bo właśnie tam po interwencji prokuratury sprawę przekierowało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach.

Źródło zdjęcia: Sutterstock/Ekaterina Kondratova

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.