Udostępnij

100 tys. ton paneli do odzysku. Nowa technologia i prawie 100% skuteczności

09.01.2024

Recykling OZE to obszar, w którym Polska plasuje się w ścisłej czołówce. Zakończyła właśnie proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Dzięki opracowanej wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą metodzie, możliwy jest prawie całkowity recykling paneli PV wraz z odzyskaniem cennych surowców.

Spółka jednocześnie uruchamia wielkoskalowe prace w zakładzie w Łodzi. Pozwolą na przetwarzanie do 2 tys. ton paneli PV w ciągu roku. Będzie to pierwszy tego typu wyspecjalizowany zakład w Polsce. Maciej Tora, Prezes Zarządu 2loop Tech S.A., odkrył przed nami sekrety branży i wyjaśnił, dlaczego Polska stała się liderką recyklingu odnawialnych źródeł energii (OZE).

Recykling OZE stanie się polską potęgą?

Klaudia Urban, SmogLab: Jakie surowce udaje się dzięki tej metodzie odzyskać?

Maciej Tora, 2loop Tech S.A.: Metoda 2loop Tech umożliwia odzyskanie szkła, aluminium, krzemu, miedzi i srebra oraz cyny, ołowiu i polimerów.

Gdzie znajdą swoje powtórne zastosowanie? 

Te surowce mają potencjał ponownego wykorzystania w wielu dziedzinach przemysłu np. w elektronicznym i budowlanym. Aluminium odzyskujemy jako pełnowartościowy metal. Cyna i ołów, które występują w panelach jako luty, są również poszukiwane i dość cenne. W naszym procesie recyklingu odzyskujemy prawie 100 proc. surowców. Wysoki stopień odzysku jest kluczowym elementem promowania zrównoważonego rozwoju, obniżenia śladu węglowego i oszczędności energii. To bezpośrednio wpływa na ochronę środowiska. 

Zapowiada się naprawdę dobrze. Na kiedy prognozuje się swego rodzaju boom na recykling paneli słonecznych?  

Oczekujemy dynamicznego wzrostu w recyklingu paneli słonecznych w nadchodzących latach. Szacowane ilości recyklingu paneli PV zwiększą się, odzwierciedlając rosnącą liczbę wycofanych instalacji. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, skumulowana moc zainstalowana w PV na koniec 2022 r. wyniosła ponad 12,4 GW. Polska znalazła się w czołówce krajów UE pod względem całkowitej zainstalowanej mocy w fotowoltaice.

100 tys. ton paneli będzie wymagało utylizacji

O jakich liczbach mowa i czy firma planuje przetwarzane także paneli z zagranicy?

Potencjał polskiego rynku recyklingu jest ogromny. Według szacunków rynek przeróbki paneli PV w Europie osiągnie w najbliższych latach wartość ponad miliarda dwustu pięćdziesięciu milionów zł. Polska jest w stanie zagospodarować znaczną część tego budżetu. Według szacunków, w samej Polsce w najbliższych latach konieczne będzie zutylizowanie ponad 100 tys. ton paneli. 2loopTech planuje skalowanie modelu biznesowego przez implementację swojego formatu technologicznego na rynkach zagranicznych. 

Dla oponentów – jakie problemy rozwiązuje recykling OZE? I dlaczego wciąż spotyka się z oporem? 

Recykling OZE redukuje odpady, minimalizuje wpływ na środowisko i zapewnia ponowne wykorzystanie cennych surowców. Pomimo tego, istnieje opór ze strony nieświadomych. To wymaga edukacji i świadomości korzyści płynących z recyklingu OZE. Obecne praktyki ograniczają się do oddzielenia aluminium, szkła oraz w nieznacznej ilości miedzi, co stanowi około 70 proc. całości odpadów PV. Nasza metoda to prawie 100 proc. odzysku cennych surowców, o których wspomniałem na wstępie. 

Ambitne plany wobec recyklingu łopat turbin wiatrowych

Brzmi imponująco. Jak planujecie rozwijać swoją działalność? 

Firma planuje rozwijać swoją działalność poprzez inwestycje w zaawansowane technologie, zwiększenie zdolności produkcyjnych oraz poszerzenie współpracy z partnerami branżowymi. Mogę tylko uchylić rąbka tajemnicy, że pracujemy nad wykorzystaniem całkowicie zautomatyzowanych systemów (połączenie AIoT), gdzie dane są przesyłane do Web3 bezpośrednio z maszyny bez interwencji człowieka. To pozwala na szybką identyfikację panelu i odpowiedni dobór sekwencyjnego oddzielenia poszczególnych elementów. Przy takim rozwiązaniu możemy osiągnąć nawet 8 tys. ton rocznie z jednej instalacji do recyklingu PV.

W chwili obecnej recykling PV jest priorytetem dla naszej firmy. Dążymy do globalnej ekspansji i udziału w transformacji sektora odnawialnych źródeł energii. Chciałbym też dodać, że jesteśmy czynnym członkiem Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, za pośrednictwem której prowadzimy rozmowy na hiszpańskim rynku w zakresie recyklingu łopat turbin wiatrowych, które obecnie stanowią duży problem. W ciągu ostatnich dwóch lat zdążyliśmy przebadać i znaleźć zastosowanie dla recyklatu z łopat turbin wiatrowych w przemyśle budowlanym. Według danych z hiszpańskiego stowarzyszenia farm wiatrowych (AEE), 20 tys. łopat wiatrowych trzeba będzie w najbliższym czasie zdemontować, przewieźć i przetworzyć. Ale o tym będziemy informować w pierwszym kwartale 2024 r.

Zdjęcie tytułowe: Kampan/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.