Udostępnij

100 tys. ton paneli do odzysku. Nowa technologia i prawie 100% skuteczności

09.01.2024

Recykling OZE to obszar, w którym Polska plasuje się w ścisłej czołówce. Zakończyła właśnie proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Dzięki opracowanej wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą metodzie, możliwy jest prawie całkowity recykling paneli PV wraz z odzyskaniem cennych surowców.

Spółka jednocześnie uruchamia wielkoskalowe prace w zakładzie w Łodzi. Pozwolą na przetwarzanie do 2 tys. ton paneli PV w ciągu roku. Będzie to pierwszy tego typu wyspecjalizowany zakład w Polsce. Maciej Tora, Prezes Zarządu 2loop Tech S.A., odkrył przed nami sekrety branży i wyjaśnił, dlaczego Polska stała się liderką recyklingu odnawialnych źródeł energii (OZE).

Recykling OZE stanie się polską potęgą?

Klaudia Urban, SmogLab: Jakie surowce udaje się dzięki tej metodzie odzyskać?

Maciej Tora, 2loop Tech S.A.: Metoda 2loop Tech umożliwia odzyskanie szkła, aluminium, krzemu, miedzi i srebra oraz cyny, ołowiu i polimerów.

Gdzie znajdą swoje powtórne zastosowanie? 

Te surowce mają potencjał ponownego wykorzystania w wielu dziedzinach przemysłu np. w elektronicznym i budowlanym. Aluminium odzyskujemy jako pełnowartościowy metal. Cyna i ołów, które występują w panelach jako luty, są również poszukiwane i dość cenne. W naszym procesie recyklingu odzyskujemy prawie 100 proc. surowców. Wysoki stopień odzysku jest kluczowym elementem promowania zrównoważonego rozwoju, obniżenia śladu węglowego i oszczędności energii. To bezpośrednio wpływa na ochronę środowiska. 

Zapowiada się naprawdę dobrze. Na kiedy prognozuje się swego rodzaju boom na recykling paneli słonecznych?  

Oczekujemy dynamicznego wzrostu w recyklingu paneli słonecznych w nadchodzących latach. Szacowane ilości recyklingu paneli PV zwiększą się, odzwierciedlając rosnącą liczbę wycofanych instalacji. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, skumulowana moc zainstalowana w PV na koniec 2022 r. wyniosła ponad 12,4 GW. Polska znalazła się w czołówce krajów UE pod względem całkowitej zainstalowanej mocy w fotowoltaice.

100 tys. ton paneli będzie wymagało utylizacji

O jakich liczbach mowa i czy firma planuje przetwarzane także paneli z zagranicy?

Potencjał polskiego rynku recyklingu jest ogromny. Według szacunków rynek przeróbki paneli PV w Europie osiągnie w najbliższych latach wartość ponad miliarda dwustu pięćdziesięciu milionów zł. Polska jest w stanie zagospodarować znaczną część tego budżetu. Według szacunków, w samej Polsce w najbliższych latach konieczne będzie zutylizowanie ponad 100 tys. ton paneli. 2loopTech planuje skalowanie modelu biznesowego przez implementację swojego formatu technologicznego na rynkach zagranicznych. 

Dla oponentów – jakie problemy rozwiązuje recykling OZE? I dlaczego wciąż spotyka się z oporem? 

Recykling OZE redukuje odpady, minimalizuje wpływ na środowisko i zapewnia ponowne wykorzystanie cennych surowców. Pomimo tego, istnieje opór ze strony nieświadomych. To wymaga edukacji i świadomości korzyści płynących z recyklingu OZE. Obecne praktyki ograniczają się do oddzielenia aluminium, szkła oraz w nieznacznej ilości miedzi, co stanowi około 70 proc. całości odpadów PV. Nasza metoda to prawie 100 proc. odzysku cennych surowców, o których wspomniałem na wstępie. 

Ambitne plany wobec recyklingu łopat turbin wiatrowych

Brzmi imponująco. Jak planujecie rozwijać swoją działalność? 

Firma planuje rozwijać swoją działalność poprzez inwestycje w zaawansowane technologie, zwiększenie zdolności produkcyjnych oraz poszerzenie współpracy z partnerami branżowymi. Mogę tylko uchylić rąbka tajemnicy, że pracujemy nad wykorzystaniem całkowicie zautomatyzowanych systemów (połączenie AIoT), gdzie dane są przesyłane do Web3 bezpośrednio z maszyny bez interwencji człowieka. To pozwala na szybką identyfikację panelu i odpowiedni dobór sekwencyjnego oddzielenia poszczególnych elementów. Przy takim rozwiązaniu możemy osiągnąć nawet 8 tys. ton rocznie z jednej instalacji do recyklingu PV.

W chwili obecnej recykling PV jest priorytetem dla naszej firmy. Dążymy do globalnej ekspansji i udziału w transformacji sektora odnawialnych źródeł energii. Chciałbym też dodać, że jesteśmy czynnym członkiem Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, za pośrednictwem której prowadzimy rozmowy na hiszpańskim rynku w zakresie recyklingu łopat turbin wiatrowych, które obecnie stanowią duży problem. W ciągu ostatnich dwóch lat zdążyliśmy przebadać i znaleźć zastosowanie dla recyklatu z łopat turbin wiatrowych w przemyśle budowlanym. Według danych z hiszpańskiego stowarzyszenia farm wiatrowych (AEE), 20 tys. łopat wiatrowych trzeba będzie w najbliższym czasie zdemontować, przewieźć i przetworzyć. Ale o tym będziemy informować w pierwszym kwartale 2024 r.

Zdjęcie tytułowe: Kampan/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.