Udostępnij

2 tys. opon i tony śmieci. Nielegalne wysypisko paliło się trzy razy. Znika po naszej interwencji

08.11.2024

Od lat przywożono tam wszelkiego rodzaju śmieci, które co jakiś czas płonęły. Czytelnicy SmogLabu z pewnością pamiętają nielegalne wysypisko w rejonie krakowskiej Huty. Okazuje się, że działka ta jest właśnie sprzątana. W maju kolejny raz interweniowaliśmy w tej sprawie. Kilka miesięcy po tym fakcie sąd ustanowił nowego właściciela tej działki, co otworzyło drogę do zabezpieczenia terenu. W trakcie wielkiego sprzątania przyjeżdżają kolejne ciężarówki, których kierowcy chcą wyrzucać nielegalne śmieci. Zamontowany właśnie monitoring ma ukrócić ten proceder.

W sprawie interweniowały od lat krakowskie media, interweniowali również miejscy radni. Teraz mieszkańcy – ku swojemu zaskoczeniu, zobaczyli ciężki sprzęt zgarniający odpady i samochód załadowany oponami.

– Potwierdzamy, że nowy użytkownik wieczysty sprząta teren przy ulicy Ujastek Mogilski – mówi nam Emilia Król z Urzędu Miasta Krakowa. Prace porządkowe jeszcze chwilę potrwają, ale tak, jak zadeklarował w rozmowach z Urzędem Miasta nowy właściciel tego terenu, ta przestrzeń zostanie wkrótce uporządkowana. 

Prace porządkowe na zlecenie nowego właściciela wykonuje firma Ursa Minor. Jak zapewniają nas jej przedstawiciele odpady są segregowane i przekazywany do firm zajmujących się ich utylizacją. Tak jest w przypadku części samochodowych, czy olejów, pojemników z płynami. Te trafiają do firmy utylizującej substancje niebezpieczne. Do wczoraj z prawie 2 tys. opon znajdujących się na tej działce wywieziono wywieziono 600 sztuk. 

Firma szacuje, że wywiezie stamtąd kilkadziesiąt ton odpadów. Do ich usunięcia potrzeba aż 100 kontenerów (nie licząc opon, bo te utylizuje się na sztuki).

Nielegalne wysypisko przy ul. Ujastek Mogilski w Krakowie. Fot. Przemysław Błaszczyk

Miasto montuje monitoring. „My wywozimy, a ktoś przywozi, to jest bez sensu”

W naszym poprzednim materiale pisaliśmy o konieczności zabezpieczania terenów przemysłowych, poprzemysłowych, ale też działek znajdujących w bliskości różnego rodzaju zakładów.

Te stają się łupem mafii odpadowej, ale też nieuczciwych przedsiębiorców. Koniecznością w takich miejscach jest monitoring. Taki właśnie pojawił się teraz przy ul. Ujastek Mogilski. – Jest monitoring, Straż Miejska tam zainstalowała monitoring, w związku z tym, jeśli będzie taki proceder praktykowany, no to myślę, że będzie łatwy do wykrycia.  – wyjaśnia Ewa Olszowska-Dej zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Ten się przyda, bo jak przyznają nam pracownicy firmy nawet w czasie porządkowania tego terenu pojawiają się tam ciężarówki z odpadami. -Tu dzisiaj podjechał samochód, powiem szczerze, wyładowany, tak, dosłownie doładowany, że prawie na felgach siedział, ten samochód i człowiek z tego auta się pyta mnie, czy on może się śmieci tu wysypać – przyznaje nam jeden z pracowników firmy sprzątającej odpady. – Ja mówię mu, proszę Pana, ale gdzie?  Gdzie pan tu chce? Tu nie jest wysypisko! – dodaje pracownik.

– Tam już widać też te worki, wczoraj ich nie było, a tam już cztery woreczki nowe podstawione są. Co chwilę podjeżdżają, może ktoś to w końcu przypilnuje, dopilnuje, żeby tego typu sytuacji nie było, bo my wywozimy, a ktoś przywozi, no to jest bez sensu – przyznaje pracownik firmy. 

Sprzątanie nielegalnego wysypiska przy ul. Ujastek Mogilski w Krakowie. Fot. Przemysław Błaszczyk

Problemem nadal zanieczyszczenie terenu i zbiorniki z cieczą

Oprócz różnego rodzaju olei, resztek łatwopalnych płynów i substancji problemem jest też pogorzelisko po pożarach w tym miejscu.

– Popiół z tego pożaru cały czas tam występuje, deszcz może go rozpłukiwać i zanieczyszczać glebę gruntzapewnia prof. Mariusz Czop z Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. -W tym może być wszystko. Cała symboliczna tablica Mendelejewa. Przede wszystkim szkodliwe i kancerogenne związki organiczne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, benzyny , oleje mineralne, metale ciężkie. Wiele różnych specyficznych substancji, które trzeba byłoby wykryć. Nawet mogą tam być dioksyny, też silnie rakotwórczewyjaśnia naukowiec.

Przy dawnych hotelu funkcjonowała również stacja, ta jak to w przypadku stacji bywa wyposażona została w podziemne zbiorniki na paliwo. W czasie naszej interwencji znajdowała się tam niezidentyfikowana ciecz. 

Gdy pytamy, czy ta sprawa także zostanie rozwiązana dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Ewa Olszowska-Dej zapewnia, że tak.

– Oczywiście, no bo nowy właściciel ma jakieś plany związane z tą działką, na pewno będzie musiał postępować, zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami, to wszystko zależy od tego co i kiedy będzie zamierzał tam realizować, ale to już jest jakby w kwestii tego nowego użytkownika.

Dopytujemy czy zbiorniki na pewno zostaną sprawdzone. – Tak jak powiedziałam wcześniej taki obowiązek wynika z przepisów prawa oczywiście w przypadku jeśli będzie zamierzał prowadzić jakieś działania inwestycyjne – mówi Olszowska-Dej.

Z doświadczenia wiemy, że z wykrywalnością tego typu substancji bywa różnie. Miejmy jednak nadzieję, że działka ta zostanie zabezpieczona. 

Oprócz monitoringu, teren dozoruje również policja. 

Autor

Przemysław Błaszczyk

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.