20 brytyjskich uniwersytetów wspólnie podpisało kontrakt z konsorcjum TEC, na mocy którego ich infrastruktura będzie zasilana z odnawialnych źródeł energii, a konkretnie farm wiatrowych. W wydanym z tej okazji oświadczeniu podkreślono, że współpraca ma na celu nie tylko ograniczenie emisji CO2, ale i obniżenie kosztów energii elektrycznej.
Brytyjskie uczelnie, w ramach umowy PPA wynegocjowanej przez brokerów The Energy Consortium i Squeaky Clean Energy, w ciągu dziesięciu lat zakupią energię elektryczną o wartości 50 milionów funtów. Pochodzić ona będzie z lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych w Szkocji oraz Walii. W ramach kontraktu uczelnie otrzymają energię od norweskiej spółki Statkraft, działającej we wspomnianych krajach.
We are one of 20 UK universities acting together to strike a green energy deal to cut carbon emissions https://t.co/NpVv4Cu07V @NCLSusCampus @TEC_Connected
— Newcastle University (@UniofNewcastle) October 7, 2019
Wspomniane PPA, czyli Power Purchase Agreements, to rodzaj umowy pozwalający na zakup energii bezpośrednio od producenta, z którym ustalana jest jej cena. Możliwe jest wówczas wynegocjowanie cen w dłuższej perspektywie, co pozwala kupującemu na niezależność od wahań na rynku energii. W zależności od typu umowy, energia jest produkowana na miejscu (np. gdy instalacja produkująca energię umieszczana jest na terenie nalezacym do odbiorcy), dostarczana za pośrednictwem ogólnodostępnej sieci przesyłowej (za odpowiednią opłatą) lub poprzez własną, prywatną sieć przesyłową.
„Umowa PPA jest częścią naszej strategii dywersyfikacji oraz zwiększenia naszych inwestycji w odnawialne źródła energii, zarówno na terenie uniwersytetu, jak i poza nim. Jest to [również] część naszego planu klimatycznego, by do 2040 roku osiągnąć neutralność klimatyczną” – powiedział Matt Dunlop, odpowiadający za zrównoważony rozwój na Newcastle University.
Czytaj także: Odnawialne Źródła Energii w Polsce. Bariery rozwoju
W komunikacie prasowym Newcastle University podkreśla jednak, że celem uczelni jest nie tylko ochrona klimatu, ale także oszczędność finansowa. Pokreślono, że wynegocjowana została konkurencyjna cena, która przez 10 lat będzie minimalizować narażenie uczelni na zmienność cen na rynku. Wśród 20 uczelni znalazły się także University of Exeter, Aberystwyth University oraz inne, mniejsze jednostki.
Źródła: TEC The Energy Consortium, Newscastle University
Zdjęcie: Shutterstock/Milosz Maslanka