Udostępnij

20 brytyjskich uniwersytetów będzie przez dekadę czerpać energię z OZE. Podpisano kontrakt na 50 mln funtów

07.10.2019

20 brytyjskich uniwersytetów wspólnie podpisało kontrakt z konsorcjum TEC, na mocy którego ich infrastruktura będzie zasilana z odnawialnych źródeł energii, a konkretnie farm wiatrowych. W wydanym z tej okazji oświadczeniu podkreślono, że współpraca ma na celu nie tylko ograniczenie emisji CO2, ale i obniżenie kosztów energii elektrycznej.

Brytyjskie uczelnie, w ramach umowy PPA wynegocjowanej przez brokerów The Energy Consortium i Squeaky Clean Energy, w ciągu dziesięciu lat zakupią energię elektryczną o wartości 50 milionów funtów. Pochodzić ona będzie z lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych w Szkocji oraz Walii. W ramach kontraktu uczelnie otrzymają energię od norweskiej spółki Statkraft, działającej we wspomnianych krajach.

Wspomniane PPA, czyli Power Purchase Agreements, to rodzaj umowy pozwalający na zakup energii bezpośrednio od producenta, z którym ustalana jest jej cena. Możliwe jest wówczas wynegocjowanie cen w dłuższej perspektywie, co pozwala kupującemu na niezależność od wahań na rynku energii. W zależności od typu umowy, energia jest produkowana na miejscu (np. gdy instalacja produkująca energię umieszczana jest na terenie nalezacym do odbiorcy), dostarczana za pośrednictwem ogólnodostępnej sieci przesyłowej (za odpowiednią opłatą) lub poprzez własną, prywatną sieć przesyłową.

„Umowa PPA jest częścią naszej strategii dywersyfikacji oraz zwiększenia naszych inwestycji w odnawialne źródła energii, zarówno na terenie uniwersytetu, jak i poza nim. Jest to [również] część naszego planu klimatycznego, by do 2040 roku osiągnąć neutralność klimatyczną” – powiedział Matt Dunlop, odpowiadający za zrównoważony rozwój na Newcastle University.

Czytaj także: Odnawialne Źródła Energii w Polsce. Bariery rozwoju

W komunikacie prasowym Newcastle University podkreśla jednak, że celem uczelni jest nie tylko ochrona klimatu, ale także oszczędność finansowa. Pokreślono, że wynegocjowana została konkurencyjna cena, która przez 10 lat będzie minimalizować narażenie uczelni na zmienność cen na rynku. Wśród 20 uczelni znalazły się także University of Exeter, Aberystwyth University oraz inne, mniejsze jednostki.

Źródła: TEC The Energy Consortium, Newscastle University

Zdjęcie: Shutterstock/Milosz Maslanka

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.