Udostępnij

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół

20.05.2019

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ogłoszony – po raz pierwszy w 2018 roku – przez Organizację Narodów Zjednoczonych, by przypominać ludzkości, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły.  A także przed jakimi stoją zagrożeniami.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony w ubiegłym roku, z inicjatywy władz Słowenii. Święto pokrywa się z dniem urodzin Antona Janšy – XVIII-wiecznego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzącego właśnie ze Słowenii. Wśród wspomnianych zagrożeń dla zapylaczy ONZ wymienia m.in. inwazyjne gatunki owadów, stosowanie pestycydów i zmiany w sposobach użytkowania gruntów.

[Więcej na temat wymierania owadów – w tym także pszczół – przeczytać można w wywiadzie z polskimi naukowcami – dr. hab. Wiktorem Kotowskim, dr. hab. Krzysztofem Kujawą i prof. Piotrem Skubałą]

Swoje święto obchodzi dziś – co warto podkreślić – nie tylko współpracująca z człowiekiem pszczoła miodna. Na świecie żyje 16 tys. gatunków tego owada, spośród których ok. 470 zamieszkuje Polskę. Wśród nich m.in. zadrzechnia fioletowa (zwana „czarną pszczołą„) – największy żyjący w Polsce gatunek pszczoły, który – wcześniej uznany za wymarły – powrócił do kraju i w ostatnich latach jest coraz częściej spotykany.

Na temat bioróżnorodności – w Światowym Dniu Pszczół – rozmawiano podczas nieformalnego szczytu unijnych ministrów ds. środowiska, o czym poinformowało na Twitterze polskie Ministerstwo Środowiska.

Pszczoły nie tylko na wsi

Niedawno wsparcie dla pszczół ogłosiły władze Londynu. Planowane jest utworzenie „pszczelej autostrady„, łączącej 22 londyńskie parki i stanowiącej bezpieczną przestrzeń dla tych owadów. Przyjazny pszczołom korytarz, w którym nasadzone zostaną dzikorosnące gatunki kwiatów, ma liczyć 11 kilometrów.

Podobne rozwiązanie ma już Oslo, natomiast w innych miastach coraz częściej urządzane są pasieki na dachach budynków.

 

Źródła: ONZ, Twitter/MinSrodowiska, Rzeczpospolita, „Atlas pospolitych gatunków pszczół Polski” (2017)

Zdjęcie: Shutterstock/Kateryna Ovcharenko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy