Udostępnij

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół

20.05.2019

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ogłoszony – po raz pierwszy w 2018 roku – przez Organizację Narodów Zjednoczonych, by przypominać ludzkości, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły.  A także przed jakimi stoją zagrożeniami.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony w ubiegłym roku, z inicjatywy władz Słowenii. Święto pokrywa się z dniem urodzin Antona Janšy – XVIII-wiecznego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzącego właśnie ze Słowenii. Wśród wspomnianych zagrożeń dla zapylaczy ONZ wymienia m.in. inwazyjne gatunki owadów, stosowanie pestycydów i zmiany w sposobach użytkowania gruntów.

[Więcej na temat wymierania owadów – w tym także pszczół – przeczytać można w wywiadzie z polskimi naukowcami – dr. hab. Wiktorem Kotowskim, dr. hab. Krzysztofem Kujawą i prof. Piotrem Skubałą]

Swoje święto obchodzi dziś – co warto podkreślić – nie tylko współpracująca z człowiekiem pszczoła miodna. Na świecie żyje 16 tys. gatunków tego owada, spośród których ok. 470 zamieszkuje Polskę. Wśród nich m.in. zadrzechnia fioletowa (zwana „czarną pszczołą„) – największy żyjący w Polsce gatunek pszczoły, który – wcześniej uznany za wymarły – powrócił do kraju i w ostatnich latach jest coraz częściej spotykany.

Na temat bioróżnorodności – w Światowym Dniu Pszczół – rozmawiano podczas nieformalnego szczytu unijnych ministrów ds. środowiska, o czym poinformowało na Twitterze polskie Ministerstwo Środowiska.

Pszczoły nie tylko na wsi

Niedawno wsparcie dla pszczół ogłosiły władze Londynu. Planowane jest utworzenie „pszczelej autostrady„, łączącej 22 londyńskie parki i stanowiącej bezpieczną przestrzeń dla tych owadów. Przyjazny pszczołom korytarz, w którym nasadzone zostaną dzikorosnące gatunki kwiatów, ma liczyć 11 kilometrów.

Podobne rozwiązanie ma już Oslo, natomiast w innych miastach coraz częściej urządzane są pasieki na dachach budynków.

 

Źródła: ONZ, Twitter/MinSrodowiska, Rzeczpospolita, „Atlas pospolitych gatunków pszczół Polski” (2017)

Zdjęcie: Shutterstock/Kateryna Ovcharenko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.