200 milionów złotych na innowacje w branży urządzeń grzewczych. Rusza program NCBR

2002
0
Podziel się:
200 milionów złotych na innowacje w branży urządzeń grzewczych. Rusza program NCBR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs, którego adresatami są przedsiębiorstwa z branży urządzeń grzewczych. 200 milionów złotych, które agencja przeznaczy na wsparcie rozwoju technologii nisko- i zeroemisyjnych, pochodzi ze środków Programu Inteligentny Rozwój. Nabór wniosków ruszy już 9 grudnia i potrwa do końca marca.

Ogłoszony w ubiegły piątek konkurs Szybka ścieżka „Urządzenia grzewcze” realizowany  jest w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Budżet konkursu to 200 mln zł, z czego 20 mln zł przeznaczono na projekty realizowane w województwie mazowieckim.

„Współfinansując prace badawczo-rozwojowe ułatwiamy firmom rozpoczęcie lub prowadzenie działalności innowacyjnej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm z sektora MŚP oraz branż, które czeka transformacja, bądź są w jej trakcie. Stale doskonaląc naszą ofertę – czego przykładem jest ogłaszany dziś konkurs –  zwiększamy szanse polskich przedsiębiorców i naukowców na efektywną realizację projektów B+R [badania i rozwój – przyp. red.]” – mówi dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Podobnie jak w przypadku innych konkursów „Szybkiej Ścieżki” o dofinansowanie starać się będą mogli przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi (w takim konsorcjum musi się znaleźć przynajmniej 1 jednostka naukowa i 1 przedsiębiostwo). Nowością w konkursie jest możliwość aplikowania przez większe konsorcja, łączące maksymalnie 5 podmiotów. Minimalna wartość projektu to 400 tys. zł, a nabór wniosków ma być prowadzony od 9 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 roku.

Inicjatywa jest wynikiem kooperacji między rządową agencją a ministerstwami: nauki i szkolnictwa wyższego, przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. Jak deklarują organizatorzy konkursu, jest on odpowiedzią na wyzwania, jakie stoją dziś przed producentami urządzeń i systemów grzewczych – w szczególności, jeśli chodzi o rozwijanie technologii nisko- i zeroemisyjnych, korzystających z odnawialnych źródeł energii.

W ten sposób strona rządowa chce działać na rzecz poprawy jakości życia i zdrowia Polaków, a w szczególności w kwestii jakości powietrza. „Nowy konkurs NCBR, które tylko w tym roku na wsparcie innowacji przeznaczyło ponad 6 mld zł, to kolejne działanie w którym łączymy nasze dwa priorytety: podnoszenie jakości życia obywateli i zwiększanie konkurencyjności naszej gospodarki” – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Sebastian Skuza.

„Polska gospodarka stoi przed ogromnym wyzwaniem jakim jest transformacja energetyczna. Sprawna realizacja tego zadania będzie wymagała zaangażowania wielu podmiotów z różnych sektorów gospodarki. Branża urządzeń grzewczych jest jednym z elementów tej układanki. Odnawialne źródła energii to nowy surowiec naturalny, którego sprawne pozyskiwanie będzie wzmacniało gospodarkę pomagając budować jej przewagi konkurencyjne. W tym celu musimy rozwijać technologie, które pomogą nam w realizacji tego celu. Zadanie to jest priorytetem, który chcę realizować wszelkimi możliwymi sposobami. Dlatego stworzyliśmy program, który pomoże zintegrować różne dostępne środki dla wsparcia tego celu. Chciałabym wyraźnie podkreślić: te wszystkie zadania będą możliwe tylko dzięki Państwa wsparciu i zaangażowaniu. Zmiany które wprowadzacie lub wprowadzicie w waszych firmach będą kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w tym obszarze. Branża urządzeń grzewczych ma szansę stać się jednym z kluczowych elementów polskiej zielonej gospodarki” – komentuje Jadwiga Emilewicz, do niedawna minister przedsiębiorczości i technologii.

 

Szczegółowe informacje na temat konkursu znaleźć można na stronie NCBR.

Źródło: NCBR

Zdjęcie: Shutterstock/tomertu

Podziel się: