Udostępnij

2013: Ciszej o smogu, bo wystraszycie turystów! 2020: Turyści przyjadą, bo zajęliśmy się problemem

13.01.2020

Przeczytałem dziś na oficjalnej stronie miasta Krakowa informację o tym, że stolica Małopolski znalazła się w tym roku bardzo wysoko na liście miejsc, które New York Times poleca do odwiedzenia. A urząd pochwalił się nie tylko informacją, ale też uzasadnieniem i tym, że jednym z kluczowych powodów wyróżnienia miasta jest jego zdecydowana walka miasta z zanieczyszczeniem powietrza. W tym wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem i drewnem. Ucieszyłem się bardzo. Uznałem też, że warto o tym napisać.

Przede wszystkim dlatego, że wydaje mi się, iż ta drobna informacja może być inspirująca dla osób które zajmują się smogiem tam, gdzie mieszkają. W zasadzie wszystkich ich dotyczy bowiem ten sam schemat kontaktów z urzędami. Te polegają na tym, że albo robi się z nich wariatów i ekooszołomów, albo – to chyba przypadek lepszy – mówi im, żeby byli ciszej, bo to w jakiś sposób ma zaszkodzić walce o lepsze powietrze.

W Krakowie jeszcze niedawno stosowano tę drugą metodę. Kiedy Krakowski Alarm Smogowy zorganizował pierwszą kampanię w przestrzeni publicznej – tą były billboardy mające uświadomić krakusom czym oddychają – głos zabrał prezydent miasta Jacek Majchrowski, który na swoim profilu FB napisał między innymi tak: „czy w interesie mieszkańców miasta jest podawanie takiej informacji w języku angielskim na plakatach w sytuacji, gdy jesteśmy miastem żyjącym w dużej mierze z turystki.”

I tak: „Jeżeli sami rozreklamujemy nasze miasto jako najbardziej zanieczyszczone w Europie – to wszyscy na tym stracimy.”

Całość możecie zresztą przeczytać tutaj:

https://www.facebook.com/jacek.majchrowski/posts/394682937293681?__xts__[0]=68.ARBg_y_0W1tiSkoZp5pg8cYeYn1iw5wZZAsZK9wFIb7ofXO5teSKw45HZgVb2pwAdxLD9SSAsI-4GODabi0msJNS2ou8UGB6AbpMOarWij9C_bOn2j7t8hjOuvbJn_1lifxynCku0tLjNF3GUil0SZ1dDvx2MbMGzeTbk3t7rAuTHi6useW2jEEfx4kM3J6rQG8AW9ptXJX4RnzwoE9vyqb-615pe44OFaVZYZiCWwKZxweMLuPTYKpUShZHdOCWvPbnAVuNwmeqe9k4hK1FiV3wOfirVVAzHk-nyUo9Rf0-N2uJhHND0PreCCwdcjA5xD2PUNR17y_Zka-whwE&__tn__=-R

Było to w 2013 roku. Teraz, siedem lat później, przekaz dnia wygląda już nieco inaczej i na urzędowych stronach można przeczytać coś takiego:

 class=

Dobrą zmianę da się dostrzec gołym okiem.

I płynie z niej kilka lekcji.

Najważniejsza dla tych, których samorządy próbują na różne sposoby zdyskredytować lub nakłonić do milczenia, kiedy trzeba mówić. Mówcie – jak będzie mieć rację i będziecie potrafili do niej przekonać, to samorząd nie tylko w końcu posłucha, ale zacznie też mówić waszym głosem. Może to wprawdzie zająć nawet siedem lat, ale zdarza się.

Druga dla samorządowców. Mówi o tym, czy warto chować głowę w piasek.

Fot. fotohuta / Shutterstock.com /2017.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.