Udostępnij

2013: Ciszej o smogu, bo wystraszycie turystów! 2020: Turyści przyjadą, bo zajęliśmy się problemem

13.01.2020

Przeczytałem dziś na oficjalnej stronie miasta Krakowa informację o tym, że stolica Małopolski znalazła się w tym roku bardzo wysoko na liście miejsc, które New York Times poleca do odwiedzenia. A urząd pochwalił się nie tylko informacją, ale też uzasadnieniem i tym, że jednym z kluczowych powodów wyróżnienia miasta jest jego zdecydowana walka miasta z zanieczyszczeniem powietrza. W tym wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem i drewnem. Ucieszyłem się bardzo. Uznałem też, że warto o tym napisać.

Przede wszystkim dlatego, że wydaje mi się, iż ta drobna informacja może być inspirująca dla osób które zajmują się smogiem tam, gdzie mieszkają. W zasadzie wszystkich ich dotyczy bowiem ten sam schemat kontaktów z urzędami. Te polegają na tym, że albo robi się z nich wariatów i ekooszołomów, albo – to chyba przypadek lepszy – mówi im, żeby byli ciszej, bo to w jakiś sposób ma zaszkodzić walce o lepsze powietrze.

W Krakowie jeszcze niedawno stosowano tę drugą metodę. Kiedy Krakowski Alarm Smogowy zorganizował pierwszą kampanię w przestrzeni publicznej – tą były billboardy mające uświadomić krakusom czym oddychają – głos zabrał prezydent miasta Jacek Majchrowski, który na swoim profilu FB napisał między innymi tak: „czy w interesie mieszkańców miasta jest podawanie takiej informacji w języku angielskim na plakatach w sytuacji, gdy jesteśmy miastem żyjącym w dużej mierze z turystki.”

I tak: „Jeżeli sami rozreklamujemy nasze miasto jako najbardziej zanieczyszczone w Europie – to wszyscy na tym stracimy.”

Całość możecie zresztą przeczytać tutaj:

https://www.facebook.com/jacek.majchrowski/posts/394682937293681?__xts__[0]=68.ARBg_y_0W1tiSkoZp5pg8cYeYn1iw5wZZAsZK9wFIb7ofXO5teSKw45HZgVb2pwAdxLD9SSAsI-4GODabi0msJNS2ou8UGB6AbpMOarWij9C_bOn2j7t8hjOuvbJn_1lifxynCku0tLjNF3GUil0SZ1dDvx2MbMGzeTbk3t7rAuTHi6useW2jEEfx4kM3J6rQG8AW9ptXJX4RnzwoE9vyqb-615pe44OFaVZYZiCWwKZxweMLuPTYKpUShZHdOCWvPbnAVuNwmeqe9k4hK1FiV3wOfirVVAzHk-nyUo9Rf0-N2uJhHND0PreCCwdcjA5xD2PUNR17y_Zka-whwE&__tn__=-R

Było to w 2013 roku. Teraz, siedem lat później, przekaz dnia wygląda już nieco inaczej i na urzędowych stronach można przeczytać coś takiego:

 class=

Dobrą zmianę da się dostrzec gołym okiem.

I płynie z niej kilka lekcji.

Najważniejsza dla tych, których samorządy próbują na różne sposoby zdyskredytować lub nakłonić do milczenia, kiedy trzeba mówić. Mówcie – jak będzie mieć rację i będziecie potrafili do niej przekonać, to samorząd nie tylko w końcu posłucha, ale zacznie też mówić waszym głosem. Może to wprawdzie zająć nawet siedem lat, ale zdarza się.

Druga dla samorządowców. Mówi o tym, czy warto chować głowę w piasek.

Fot. fotohuta / Shutterstock.com /2017.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.