Jednym z tematów raportu „Domy jednorodzinne w Polsce” są ocieplenia takich budynków. Wyniki pokazują, że jest z tym lepiej niż kilka lat temu, ale mimo to trudno znaleźć w nich powody do optymizmu. 1/3 polskich domów nie ma żadnego ocieplenia.
Od 2014 roku sytuacja w tym obszarze – wskazują autorzy raportu – nieco się poprawiła, gdyż udział budynków nieocieplonych wynosił wówczas 38 proc. Jednak zmiana jest zbyt mała, by uznać ją za istotną. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku domów starych i znajdujących się na wsi.
Kiedy chodzi o domy przedwojenne, to brak ocieplenia dotyczy ponad połowy z nich. Z kolei w miastach jest to problem 1/4 budynków.
W ostatnich latach sytuacja uległa jednak poprawie. Nie tylko, gdy chodzi o to, że przybywa domów z izolacją cieplną, ale też o jej jakość. O ile jeszcze w 2014 roku średnia grubość warstwy izolacyjnej wynosiła 9 centymetrów, to dziś jest to już 11,6 centymetra. Wciąż jednak bardzo wiele jest budynków, gdzie warstwa ocieplenia jest cieńsza od 8 centymetrów. Wraz z budynkami nieocieplonymi – wskazują autorzy raportu – ich udział przekracza znacznie
40 właścicieli wśród wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce.
59 proc. właścicieli nieocieplonych domów deklaruje, że chce przeprowadzić termomodernizację. Połowa z tej grupy chciałaby to zrobić w ciągu dwóch lat. Ponad 40 proc. chce skorzystać z dotacji na ocieplenie domów.
Więcej na temat raportu, przygotowanego przez Instytut Ekonomii Środowiska i Polski Alarm Smogowy można przeczytać TUTAJ.
Pełną wersję można przeczytać TUTAJ.
Zdjęcie: Dario Sabljak/Shitterstock