Udostępnij

33% domów jednorodzinnych w Polsce nie ma żadnego ocieplenia

23.01.2024

Jednym z tematów raportu „Domy jednorodzinne w Polsce” są ocieplenia takich budynków. Wyniki pokazują, że jest z tym lepiej niż kilka lat temu, ale mimo to trudno znaleźć w nich powody do optymizmu. 1/3 polskich domów nie ma żadnego ocieplenia.

Od 2014 roku sytuacja w tym obszarze – wskazują autorzy raportu – nieco się poprawiła, gdyż udział budynków nieocieplonych wynosił wówczas 38 proc. Jednak zmiana jest zbyt mała, by uznać ją za istotną. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku domów starych i znajdujących się na wsi.

Kiedy chodzi o domy przedwojenne, to brak ocieplenia dotyczy ponad połowy z nich. Z kolei w miastach jest to problem 1/4 budynków.

W ostatnich latach sytuacja uległa jednak poprawie. Nie tylko, gdy chodzi o to, że przybywa domów z izolacją cieplną, ale też o jej jakość. O ile jeszcze w 2014 roku średnia grubość warstwy izolacyjnej wynosiła 9 centymetrów, to dziś jest to już 11,6 centymetra. Wciąż jednak bardzo wiele jest budynków, gdzie warstwa ocieplenia jest cieńsza od 8 centymetrów. Wraz z budynkami nieocieplonymi – wskazują autorzy raportu – ich udział przekracza znacznie
40 właścicieli wśród wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce.

59 proc. właścicieli nieocieplonych domów deklaruje, że chce przeprowadzić termomodernizację. Połowa z tej grupy chciałaby to zrobić w ciągu dwóch lat. Ponad 40 proc. chce skorzystać z dotacji na ocieplenie domów.

Termomodernizacja. Dotacje. Plany. "Domy jednorodzinne w Polsce".

Więcej na temat raportu, przygotowanego przez Instytut Ekonomii Środowiska i Polski Alarm Smogowy można przeczytać TUTAJ.

Pełną wersję można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: Dario Sabljak/Shitterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.