Udostępnij

33% domów jednorodzinnych w Polsce nie ma żadnego ocieplenia

22.03.2021

Jednym z tematów raportu „Domy jednorodzinne w Polsce” są ocieplenia takich budynków. Wyniki pokazują, że jest z tym lepiej niż kilka lat temu, ale mimo to trudno znaleźć w nich powody do optymizmu. 1/3 polskich domów nie ma żadnego ocieplenia.

Od 2014 roku sytuacja w tym obszarze – wskazują autorzy raportu – nieco się poprawiła, gdyż udział budynków nieocieplonych wynosił wówczas 38 proc. Jednak zmiana jest zbyt mała, by uznać ją za istotną. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku domów starych i znajdujących się na wsi.

Kiedy chodzi o domy przedwojenne, to brak ocieplenia dotyczy ponad połowy z nich. Z kolei w miastach jest to problem 1/4 budynków.

W ostatnich latach sytuacja uległa jednak poprawie. Nie tylko, gdy chodzi o to, że przybywa domów z izolacją cieplną, ale też o jej jakość. O ile jeszcze w 2014 roku średnia grubość warstwy izolacyjnej wynosiła 9 centymetrów, to dziś jest to już 11,6 centymetra. Wciąż jednak bardzo wiele jest budynków, gdzie warstwa ocieplenia jest cieńsza od 8 centymetrów. Wraz z budynkami nieocieplonymi – wskazują autorzy raportu – ich udział przekracza znacznie
40 właścicieli wśród wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce.

59 proc. właścicieli nieocieplonych domów deklaruje, że chce przeprowadzić termomodernizację. Połowa z tej grupy chciałaby to zrobić w ciągu dwóch lat. Ponad 40 proc. chce skorzystać z dotacji na ocieplenie domów.

Termomodernizacja. Dotacje. Plany. "Domy jednorodzinne w Polsce".

Więcej na temat raportu, przygotowanego przez Instytut Ekonomii Środowiska i Polski Alarm Smogowy można przeczytać TUTAJ.

Pełną wersję można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: Dario Sabljak/Shitterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.