Udostępnij

50+ na rower. Brytyjski rząd rozdaje bony i wprowadza recepty na ruch

30.07.2020

W Wielkiej Brytanii rusza właśnie duża rządowa kampania walki z otyłością. Jednym z narzędzi, po które sięgają na Wyspach, są recepty na jazdę na rowerze – te lekarze rodzinni mają wypisywać pacjentom otyłym i w kiepskiej kondycji. Drugim pomysłem jest program 50+ na naprawę swojego roweru.

Kampanię zorganizowano z powodu pandemii koronawirusa. Zauważono bowiem, że pacjenci otyli i w kiepskim stanie zdrowia na ogół ciężej przechodzą zarażenie i częściej umierają z jego powodu. Społeczeństwo Wysp od wielu lat ma duże problemy z otyłością – aż 63 proc. dorosłych jest tam powyżej limitu zdrowej wagi. Niektórzy uznają, że to jeden z powodów tragicznych skutków pandemii w Wielkiej Brytanii.

Przygotowując się na ewentualną jesienną falę zachorowań na COVID-19 postanowiono więc zadbać o profilaktykę. Ta może uratować pewną liczbę osób, a także zaoszczędzić środki z budżetu służby zdrowia, które mogą być potrzebne jesienią i zimą.

W rządowym planie walki z otyłością pojawiło się kilka ciekawych pomysłów. Planuje się na przykład zakaz eksponowania słodkich przekąsek przy sklepowych kasach, ograniczenia dotyczące reklam słodyczy oraz promocji handlowych. Ale zalecono też, by lekarze rodzinni wypisywali pacjentom otyłym oraz w ogólnym złym stanie zdrowia recepty na jazdę na rowerze.

Początkowo ma to przybrać formę pilotażu w tych regionach kraju, gdzie problem otyłości jest duży, a statystyki pokazują niski poziom aktywności fizycznej. Osobom, które otrzymają takie recepty, przychodnie mają zapewnić dostęp do jednośladu. Jednocześnie samorządy, gdzie problem jest największy, będą mogły liczyć na wsparcie w rozwoju infrastruktury rowerowej.

Dla tych, którzy postawią na aktywność fizyczną, przygotowano dodatkowo program (nazwijmy go tak) 50+ na rower. Polega na tym, że każdy chętny może otrzymać bon o wartości 50 funtów, który można przeznaczyć na naprawę pojazdu. Zaplanowano wydanie 500 tys. takich bonów i uruchomiono stronę internetową, przez którą można je odbierać. Zainteresowanie było tak duże, że strona nie wytrzymała ruchu.

Bardzo zadowolone z rządowego programu są firmy zajmujące się serwisowaniem rowerów, które przygotowały szereg promocji dla klientów.

Zdjęcie: Kristi Blokhin/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.