50+ na rower. Brytyjski rząd rozdaje bony i wprowadza recepty na ruch

2560
0
Podziel się:
Londyn Anglia Szkocja Walia Rowery 50+

W Wielkiej Brytanii rusza właśnie duża rządowa kampania walki z otyłością. Jednym z narzędzi, po które sięgają na Wyspach, są recepty na jazdę na rowerze – te lekarze rodzinni mają wypisywać pacjentom otyłym i w kiepskiej kondycji. Drugim pomysłem jest program 50+ na naprawę swojego roweru.

Kampanię zorganizowano z powodu pandemii koronawirusa. Zauważono bowiem, że pacjenci otyli i w kiepskim stanie zdrowia na ogół ciężej przechodzą zarażenie i częściej umierają z jego powodu. Społeczeństwo Wysp od wielu lat ma duże problemy z otyłością – aż 63 proc. dorosłych jest tam powyżej limitu zdrowej wagi. Niektórzy uznają, że to jeden z powodów tragicznych skutków pandemii w Wielkiej Brytanii.

Przygotowując się na ewentualną jesienną falę zachorowań na COVID-19 postanowiono więc zadbać o profilaktykę. Ta może uratować pewną liczbę osób, a także zaoszczędzić środki z budżetu służby zdrowia, które mogą być potrzebne jesienią i zimą.

W rządowym planie walki z otyłością pojawiło się kilka ciekawych pomysłów. Planuje się na przykład zakaz eksponowania słodkich przekąsek przy sklepowych kasach, ograniczenia dotyczące reklam słodyczy oraz promocji handlowych. Ale zalecono też, by lekarze rodzinni wypisywali pacjentom otyłym oraz w ogólnym złym stanie zdrowia recepty na jazdę na rowerze.

Początkowo ma to przybrać formę pilotażu w tych regionach kraju, gdzie problem otyłości jest duży, a statystyki pokazują niski poziom aktywności fizycznej. Osobom, które otrzymają takie recepty, przychodnie mają zapewnić dostęp do jednośladu. Jednocześnie samorządy, gdzie problem jest największy, będą mogły liczyć na wsparcie w rozwoju infrastruktury rowerowej.

Dla tych, którzy postawią na aktywność fizyczną, przygotowano dodatkowo program (nazwijmy go tak) 50+ na rower. Polega na tym, że każdy chętny może otrzymać bon o wartości 50 funtów, który można przeznaczyć na naprawę pojazdu. Zaplanowano wydanie 500 tys. takich bonów i uruchomiono stronę internetową, przez którą można je odbierać. Zainteresowanie było tak duże, że strona nie wytrzymała ruchu.

Bardzo zadowolone z rządowego programu są firmy zajmujące się serwisowaniem rowerów, które przygotowały szereg promocji dla klientów.

Zdjęcie: Kristi Blokhin/Shutterstock

Podziel się: