Udostępnij

500 krakowskich gospodarstw domowych otrzymuje dopłaty do węgla. "Należy im pomóc w pierwszej kolejności"

16.04.2018

W Krakowie jest tworzony program pomocy w termomodernizacji domów. Jego pierwotna wersja była skonstruowana w taki sposób, że pomoc trafiłaby do zamożniejszych mieszkańców miasta. W tym samym czasie około 500 krakowskich gospodarstw domowych otrzymuje z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dopłaty do węgla. Krakowski Alarm Smogowy apeluje, by to ich objąć wsparciem w pierwszej kolejności.

Kraków, 16.04.2018 r.

Prezydent Miasta Krakowa

Jacek Majchrowski

Szanowny Panie Prezydencie,

Z dużym zaniepokojeniem przyjmujemy to, co dzieje się wokół planowanego programu wsparcia termomodernizacji dla krakowian. Program ten jest niezbędny aby zakończyć proces likwidacji źródeł niskiej emisji w Krakowie. Niestety, w pierwotnej wersji widoczny był brak namysłu nad celami programu, przez co nie przyniósłby on oczekiwanego efektu w zakresie poprawy jakości powietrza i wsparcia uchwały antysmogowej.

Program przygotowany przez Urząd Miasta skonstruowany został w taki sposób, że wspierałby jedynie wąską grupę zamożniejszych mieszkańców Krakowa, wykluczając ludzi najuboższych i najbardziej potrzebujących. Ci drudzy nie mogliby skorzystać z programu ponieważ nie dysponują odpowiednim wkładem własnym ani możliwościami prefinansowania kosztów inwestycji. W tej grupie intensywność pomocy musi być wyższa.

Według szacunków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie wciąż jest około pół tysiąca domów jednorodzinnych należących do osób objętych pomocą społeczną, otrzymujących wsparcie w postaci dopłat do węgla i ogrzewających swoje domy za pomocą kotłów na paliwa stałe. Są to często gospodarstwa domowe, którym trudno będzie zmienić źródła ciepła, ponieważ fatalny stan budynków powoduje, że ogrzewanie czystym paliwem, znacząco podnosi koszty ogrzewania. Zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową ci ludzie będą zobligowani do wymiany palenisk do 1 września 2019 r.

W związku z powyższym apelujemy do Pana Prezydenta o niezwłoczne uruchomienie programu skierowanego do tej grupy osób. To właśnie im należy pomóc w pierwszej kolejności, a nie osobom, które stać na przeprowadzenie inwestycji termomodernizacyjnych. Docieplenie domów ludzi mniej majętnych pozwoli również w przyszłości ograniczyć środki wydawane na dopłaty do ogrzewania w ramach lokalnego programu osłonowego. Postulujemy aby 23 miliony złotych, które Kraków planował wydać na termomodernizację u wąskiej grupy bardziej majętnych mieszkańców Krakowa przeznaczone zostało na rozwiązanie problemu ubóstwa energetycznego w naszym mieście.

Jednocześnie pragniemy poinformować, iż właściciele domów jednorodzinnych, którzy są bardziej majętni i nie są zagrożeni ubóstwem energetycznym, mają możliwość skorzystania z pomocy na inwestycję w docieplenie domu w ramach programu JAWOR oferowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dotacja 20% oraz preferencyjna pożyczka). Duplikowanie pomocy dla tej grupy jest bezcelowe.

W imieniu Krakowskiego Alarmu Smogowego,

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.