Udostępnij

500 winniczków przeniesiono z trasy budowanej obwodnicy. Trafiły w bezpieczne miejsce

07.10.2019

Budowa czterokilometrowego fragmentu obwodnicy A120 w Wielkiej Brytanii została na chwilę zatrzymana z powodu spotkania ze… ślimakami winniczkami. Ponieważ w Anglii są one pod ochroną, inwestor musiał wstrzymać prace i przenieść wszystkie mięczaki w bezpieczne miejsce.

Jak podają lokalne brytyjskie media, ponad 500 ślimaków winniczków zostało przeniesionych poza teren wartej 4 miliony funtów inwestycji, która ma udrożnić ruch drogowy na północ od stolicy Zjednoczonego Królestwa. Jak potwierdziły w komunikacie władze Hrabstwa Hertfordshire, na którym znajduje się wspomniany fragment rozbudowywanej obwodnicy, mięczaki musiały zostać przeniesione, ponieważ tak stanowi brytyjskie prawo.

Ślimak winniczek, zwany po angielsku „rzymskim”, to dość powszechny w Europie gatunek, który na Wyspy Brytyjskie trafił najprawdopodobniej wraz z inwazją Rzymian.

Choć występuje on na terenie całego kontynentu, w wielu państwach podlega on bardziej lub mniej ścisłej ochronie. Tak dzieje się m.in. w Polsce, gdzie zbiory winniczka (stanowiącego podstawę wielu dań, m.in. kuchni francuskiej) ograniczone są sezonowo, a także ze względu na rozmiar muszli ślimaka. Ponadto regionalne dyrekcje ochrony środowiska wyznaczają limity, jeśli chodzi o wielkość zbiorów w poszczególnych województwa lub gminach, niekiedy całkowicie zabraniając zbierania. Na terenie Królestwa Anglii, jako jedynej części Wielkiej Brytanii, winniczek podlega natomiast ścisłej ochronie.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że żyjące zazwyczaj ok. 5 lat winniczki dojrzałość płciową osiągają dopiero w wieku 3 lat.

 

Zdjęcie: Shutterstock/12photography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.