W jednym z parków narodowych na północy Tajlandii strażnicy znaleźli martwego jelenia, w którego żołądku znajdowało się aż 7 kilogramów odpadów, w tym m.in. worki foliowe. Urzędnicy uważają, że to przede wszystkim one doprowadziły do śmierci zwierzęcia.
Jak poinformował tajlandzki Departament Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin, w parku narodowym Khun Sathan (na północy kraju) znaleziony został martwy jeleń, w którego żołądku znajdowało się 7 kilogramów odpadów. Zwierzę miało ok. 10 lat i posiadało cechy świadczące o wygłodzeniu. Najprawdopodobniej zmarło kilka dni przed znalezieniem.
Sekcja zwłok wykazała, że w jego wnętrznościach znajdowały się m.in. plastikowe torebki, w tym worki na śmieci, opakowanie po kawie rozpuszczalnej, opakowania po przyprawach, fragmenty ręcznika, gumowych rękawiczek, a także para męskiej bielizny. Bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia – według tajlandzkich urzędników – była niedrożność układu pokarmowego, której sprzyjał dodatkowo jego wiek.
#สุดสลด กวางป่าขุนสถาน กินขยะพลาสติกตาย ปิดผ่าอวัยวะภายในพบขยะพลาสติก จำนวน 7 kg ประกอบด้วยซองกาแฟ ซองเครื่องปรุงบะหมี่กึ่งสำเร็จรูป ถุงพลาสติกจำนวนมาก ถุงดำ ถุงมือยาง ผ้าเช็ดมือ กางเกงในผู้ชาย เชือกฟาง #ขยะพลาสติก #กวางป่า #กรมอุทยานแห่งชาติ #dnpreport pic.twitter.com/p8PHvdEOSA
— กรมอุทยานแห่งชาติ สัตว์ป่า และพันธุ์พืช (@DnpReport) 25 listopada 2019
Jak wskazują dalekowschodnie media, m.in. hongkoński „The Standard”, mieszkańcy Tajlandii korzystają z plastikowych jednorazówek na potęgę – zużywając średnio 3 tys. różnej wielkości toreb rocznie.
W połączeniu z nieodpowiednią gospodarką odpadami w kraju skutkuje to zanieczyszczeniem na lądzie (jak w opisanym przypadku), ale i tym, że plastik (a także inne odpady) trafiają ostatecznie do oceanu. Według raportu Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment, którego ustalenia podaje BBC, ponad 50 proc. tworzyw sztucznych trafiających do światowych oceanów pochodzi z pięciu krajów: Chin, Indonezji, Filipin, Tajlandii i Wietnamu .
Zdjęcie pochodzi z mediów społecznościowych tajlandzkiego Departamentu Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin