Udostępnij

Znaleźli martwego jelenia. W żołądku miał 7 kg śmieci – plastik, odpady i bokserki

27.11.2019

W jednym z parków narodowych na północy Tajlandii strażnicy znaleźli martwego jelenia, w którego żołądku znajdowało się aż 7 kilogramów odpadów, w tym m.in. worki foliowe. Urzędnicy uważają, że to przede wszystkim one doprowadziły do śmierci zwierzęcia.

Jak poinformował tajlandzki Departament Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin, w parku narodowym Khun Sathan (na północy kraju) znaleziony został martwy jeleń, w którego żołądku znajdowało się 7 kilogramów odpadów. Zwierzę miało ok. 10 lat i posiadało cechy świadczące o wygłodzeniu. Najprawdopodobniej zmarło kilka dni przed znalezieniem.

Sekcja zwłok wykazała, że w jego wnętrznościach znajdowały się m.in. plastikowe torebki, w tym worki na śmieci, opakowanie po kawie rozpuszczalnej, opakowania po przyprawach, fragmenty ręcznika, gumowych rękawiczek, a także para męskiej bielizny. Bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia – według tajlandzkich urzędników – była niedrożność układu pokarmowego, której sprzyjał dodatkowo jego wiek.

Jak wskazują dalekowschodnie media, m.in. hongkoński „The Standard”, mieszkańcy Tajlandii korzystają z plastikowych jednorazówek na potęgę – zużywając średnio 3 tys. różnej wielkości toreb rocznie.

W połączeniu z nieodpowiednią gospodarką odpadami w kraju skutkuje to zanieczyszczeniem na lądzie (jak w opisanym przypadku), ale i tym, że plastik (a także inne odpady) trafiają ostatecznie do oceanu. Według raportu Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment, którego ustalenia podaje BBC, ponad 50 proc. tworzyw sztucznych trafiających do światowych oceanów pochodzi z pięciu krajów: Chin, Indonezji, Filipin, Tajlandii i Wietnamu .

 

Zdjęcie pochodzi z mediów społecznościowych tajlandzkiego Departamentu Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.