Znaleźli martwego jelenia. W żołądku miał 7 kg śmieci – plastik, odpady i bokserki

2039
0
Podziel się:
7 kg śmieci miał w żołądku jeleń z parku narodowego w Tajlandii. Plastik, odpady i męskie bokserki

W jednym z parków narodowych na północy Tajlandii strażnicy znaleźli martwego jelenia, w którego żołądku znajdowało się aż 7 kilogramów odpadów, w tym m.in. worki foliowe. Urzędnicy uważają, że to przede wszystkim one doprowadziły do śmierci zwierzęcia.

Jak poinformował tajlandzki Departament Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin, w parku narodowym Khun Sathan (na północy kraju) znaleziony został martwy jeleń, w którego żołądku znajdowało się 7 kilogramów odpadów. Zwierzę miało ok. 10 lat i posiadało cechy świadczące o wygłodzeniu. Najprawdopodobniej zmarło kilka dni przed znalezieniem.

Sekcja zwłok wykazała, że w jego wnętrznościach znajdowały się m.in. plastikowe torebki, w tym worki na śmieci, opakowanie po kawie rozpuszczalnej, opakowania po przyprawach, fragmenty ręcznika, gumowych rękawiczek, a także para męskiej bielizny. Bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia – według tajlandzkich urzędników – była niedrożność układu pokarmowego, której sprzyjał dodatkowo jego wiek.

Jak wskazują dalekowschodnie media, m.in. hongkoński „The Standard”, mieszkańcy Tajlandii korzystają z plastikowych jednorazówek na potęgę – zużywając średnio 3 tys. różnej wielkości toreb rocznie.

W połączeniu z nieodpowiednią gospodarką odpadami w kraju skutkuje to zanieczyszczeniem na lądzie (jak w opisanym przypadku), ale i tym, że plastik (a także inne odpady) trafiają ostatecznie do oceanu. Według raportu Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment, którego ustalenia podaje BBC, ponad 50 proc. tworzyw sztucznych trafiających do światowych oceanów pochodzi z pięciu krajów: Chin, Indonezji, Filipin, Tajlandii i Wietnamu .

 

Zdjęcie pochodzi z mediów społecznościowych tajlandzkiego Departamentu Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin

Podziel się: