Udostępnij

75 procent zgonów z powodu smogu w Indiach dotyczy mieszkańców wsi

25.01.2018

Najnowsze badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół pokazują, że to nie mieszkańcy stolicy Indii są najbardziej narażeni na tragiczne skutki smogu.

Do tej pory mówiło się o ogromnym zanieczyszczeniu w Delhi – mieście, przez które przejeżdżają miliony samochodów (szacuje się, że w stolicy Indii jest ich 10 milionów) i w obrębie którego działa kilka fabryk. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła nawet, że powietrze w Delhi jest najgorsze na świecie.
Badanie, w którym uczestniczyli naukowcy z m.in. Indian Institute of Technology Bombay i Health Effects Institute, skupiło się na hinduskich wsiach. Jak się okazuje, ludzie mieszkający na terenach pozamiejskich  częściej odczuwają skutki zanieczyszczenia powierza. Aż 75 proc. zgonów związanych z zanieczyszczeniem dotyczyło obszarów wiejskich.
Powody? Przede wszystkim bieda, która powoduje, ze mieszkańcy wsi używają drewna, resztek po żniwach, a nawet łajna, żeby ogrzać swoje domy i móc przygotowywać posiłki. Co roku na północy Indii spala się rośliny, co powoduje ogromne piki smogu i przyczynia się do powstawania toksycznej mgły, osiadającej się w wielu miejscach w kraju.
Z drugiej strony nie można pominąć faktu, że we wsiach po prostu mieszka większa część, bo aż 2/3, hinduskiej populacji, więc automatycznie w statystykach będzie wyraźna dysproporcja między zgonami w miastach i poza nimi.
Oszacowano także, że aż milion zgonów w Indiach w 2015 roku można powiązać ze smogiem. To stanowi aż jedną czwartą wszystkich śmierci spowodowanych zanieczyszczeniami na całym świecie.
Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy twierdzą, że jeśli władze Indii nie zaangażują się w zwiększanie efektywności energetycznej i nie ograniczą spalania biomasy, liczba zgonów związanych ze smogiem  może wzrosnąć do 1,6 miliona w całym kraju do 2030 roku.
Podkreślają także, że jeśli władze wezmą sobie walkę z zanieczyszczeniami do serca, uda się uniknąć aż 1,2 mln śmierci Hindusów do połowy naszego stulecia.
-Myślę, że zaczynamy dostrzegać oznaki i wszystko zacznie się poprawiać – powiedział w CNN kierujący badaniami prof. Michael Brauer z University of British Columbia. – Wystarczy trochę zrozumienia problemu, to nie jest żadna kosmiczna technologia. Mamy środki, żeby walczyć ze smogiem – trzeba je tylko uruchomić.
 
Zdjęcie: Neil Palmer/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic/ Wypalanie traw w Pendżabie

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.