Udostępnij

97 proc. plastikowych butelek w Norwegii trafia do recyklingu

12.03.2019

Norweski system recyklingu ma prawo wydawać się imponujący. 97 proc. wszystkich butelek plastikowych poddawanych jest recyklingowi. Dzięki wysokim standardom z 92 proc. powstają ponownie butelki. Jak to możliwe?

W Norwegii powszechnym zjawiskiem jest zwrot plastikowych butelek, a także puszek. Każdy, kto sprzedaje produkty w tego rodzaju opakowaniach, zobowiązany jest do prowadzenia punktu, w którym można oddać je z powrotem.

Dlatego zwrotu dokonać można aż w 15 tysiącach punktów – sklepach, kioskach czy stacjach benzynowych. W ponad 3700 z nich  znajdują się specjalne automaty, natomiast w pozostałych punktach opakowania przyjmuje sprzedawca.

Sukces na dwóch nogach

Skuteczność norweskiego systemu opiera się na dwóch filarach – stymulujących finansowo działania zarówno biznesu, jak i klientów.

Przedsiębiorstwa produkujące plastikowe butelki zostały obarczone podatkiem, którego wysokość jest tym niższa, im większa jest łączna ilość butelek poddanych recyklingowi. Dlatego firmy wspierają ideę ponownego wykorzystania.

Współpracują przy tym z firmą Infinitum, obsługującą system recyklingu butelek i puszek w Norwegii – stosując się do jej wymagań, podnoszących wydajność recyklingu. Odkąd odsetek odzyskiwania w kraju przekroczył 95 proc. (w 2011 roku), podatek ten jest równy zeru.

Klienci natomiast czepią korzyści z systemu przy każdorazowym zwrocie – wówczas zwracana jest im kaucja, którą zapłacili kupując produkt.

„Chcemy dotrzeć do punktu, w którym ludzie będą świadomi tego, że owszem kupują produkt, ale opakowanie jedynie wypożyczają” – powiedział w rozmowie z dziennikiem „The Guardian” Kjell Olav Maldum – dyrektor wspomnianej firmy Infinitum.

Nieskończoność

Przedstawiciele Infinitum twierdzą, że niektóre partie tworzyw sztucznych zostały już poddane recyklingowi 50 razy. Do idei niekończącego się recyklingu nawiązuje zresztą nazwa firmy, oznaczająca nieskończoność. Taką nazwę przedsiębiorstwo przyjęło w 2014 roku, wcześniej działając jako Norsk Resirk.

Jak informuje „The Guardian” – model norweskiej chcą powielać także inne państwa, w tym Wielka Brytania. Pod koniec 2017 roku jeden z magazynów Infinitum odwiedziła brytyjska minister środowiska – Thérèse Coffey. Choć brytyjski system nadal nie został opracowany, niezależnie od tego własne rozwiązania, związane ze zwrotem plastikowych butelek, testuje m.in. działająca na wyspach sieć supermarketów Iceland.

Plastikowy problem

Plastikowe odpady trafiające do mórz i oceanów, a później w nich zalegające, stanowią dziś problem globalny. Plastik ten zabija morskie zwierzęta – o czym pisaliśmy m.in. tutaj oraz tu.

Problem stanowić może także na lądzie – w przypadku gdy płoną miejsca jego składowania lub gdy plastikowymi odpadami ogrzewa się domy.

Zdaniem prof. Grochowalskiego  w 30 proc. polskich pieców domowych spalane są śmieci (w tym plastik), co wywołuje emisje związków toksycznych dla zdrowia człowieka. Ponadto spalający śmieci często mogą czuć się bezkarni: według raportu Polskiego Alarmu Smogowego 80 proc. polskich gmin nie prowadzi skutecznych kontroli palenisk.

W Polsce, dla porównania, do recyklingu trafia ok. 40 proc. plastikowych butelek.

 

Źródła: The Guardian, Nettavisen.no, governmenteuropa.eu, BusinessInsider

Zdjęcie: Shutterstock/May-Helen Mogstad

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.