Udostępnij

Zakaz palenia węglem się sprawdza. „Nie zakładam już maseczki antysmogowej” [PODCAST]

29.11.2021

O węglu mówi się dużo – przede wszystkim w kontekście ocieplania się klimatu. Trochę rzadziej wspomina się o nim, kiedy rozmawiamy na temat ogrzewania domów. Niesłusznie. A dlaczego? To proste pytanie, które zadajemy w kolejnym odcinku naszego cyklu podcastów. To jednocześnie pierwszy podcast w ramach projektu „Pożegnanie z węglem”, w którym wytłumaczymy, dlaczego zakaz spalania „czarnego złota” jest ważny i pokażemy gminy chcące go wprowadzić.

Przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się do tego, że przyczyną smogu są skrajne sytuacje. Ktoś w okolicy pali w piecu odpadami, wkłada do niego mokre drewno, lakierowane pozostałości po starych meblach – i to wtedy w powietrzu unosi się dusząca woń zanieczyszczeń. Wydaje się, że walka z tymi zanieczyszczeniami idzie nawet nieźle.

W końcu działa program Czyste Powietrze, dzięki któremu można wymienić stary piec na nowoczesny kocioł piątej klasy. Problem w tym, że nawet takie urządzenia nie skończą w Polsce problemu zanieczyszczenia powietrza. Kolejne miasta odchodzą lub przymierzają się do odejścia od użycia węgla w domowych paleniskach, a tylko do końca roku w ramach Czystego Powietrza można ubiegać się o zwrot pieniędzy za zakup kotła na to paliwo. Dlaczego powinniśmy wprowadzać zakaz używania węgla w ogrzewnictwie? W kolejnym odcinku naszego cyklu podcastów mówi o tym profesor Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie.

Świat dotuje smog i ocieplenie klimatu

Jak podkreśla Kleczkowski, kotły na węgiel zawsze będą przyczyniały się do występowania zanieczyszczeń, jak i do ocieplania się klimatu. Nieco lepiej jest z gazem, który nie dokłada się do smogu, a w zależności od technologii emituje nawet o połowę mniej związków przyczyniających się do kryzysu klimatycznego. Jak mówi naukowiec, gaz ziemny i tak będzie paliwem przejściowym. Dlatego warto stawiać na inne źródła ogrzewania – na przykład pompy ciepła.

– To byłby skok o jeszcze jedną generację do przodu. A dotowanie węgla to nieporozumienie. W skali świata paliwa kopalne są wspierane kwotą około pół biliona dolarów rocznie. Świat dotuje ocieplanie się klimatu, zamiast inwestować w czyste technologie- mówi Kleczkowski.

Jak skończyć ze smogiem? Zakaz węgla nieunikniony

Profesor twierdzi, że najlepszym sposobem walki ze smogiem jest łączenie dotacji z kategorycznym zakazem ogrzewania paliwami stałymi. Argumentuje, że takie rozwiązanie sprawdziło się w Krakowie, gdzie funkcjonuje od 2019 roku. Do jego wypracowania przyczyniła się działalność Krakowskiego Alarmu Smogowego.

– Sytuacja się poprawiła. Od dwóch lat nie zakładam maseczki antysmogowej – zauważa uczony. – To jednak nie tylko subiektywne odczucie. Postęp wykazują również badania.

Jak mówi Kleczkowski, stężenie szkodliwych pyłów PM2,5 w całej Polsce spadło w ostatnich latach o ok. 20 proc. To wynik wymiany pieców, ale i skutek wyższych temperatur. W Krakowie wartość ta wyniosła jednak aż 41 proc. Wynika to z analizy przeprowadzonych przez pracowników AGH.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: Aliaksandra Post / Shutterstock

Projekt „Pożegnanie z węglem” powstaje dzięki wsparciu European Climate Foundation

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.