Udostępnij

Oliwer Palarz pozwał Polskę za smog. Zapadł przełomowy wyrok!

09.12.2021

Po sześciu latach walki w sądzie zapadł ważny wyrok w sprawie smogu. Pozytywnym rozstrzygnięciem dla Oliwera Palarza zakończyła się rozprawa przed Sądem Okręgowym w Glwicach. Przychylił się on do racji rybniczanina mimo negatywnego dla niego wyroku w niższej instancji. Sprawą zajmował się również Sąd Najwyższy. Polski Alarm Smogowy mówi o „przełomowym” postanowieniu.

Najdłużej ciągnącą się dotąd sprawa dotycząca smogu trafiła najpierw do Sądu Rejonowego w Rybniku. Palarz wystąpił przed nim przeciwko Skarbowi Państwa. W wywiadzie dla Smoglabu wyjaśniał, że nie miał innego wyjścia.

„Pozwanie Polski czy Skarbu Państwa za smog to poważna sprawa, ale nie miałem innej możliwości. Przy całkowitej bezczynności państwa w sprawie ochrony powietrza, szary obywatel musi czasami wziąć sprawy w swoje ręce. Ja to zrobiłem” – mówił Rybniczanin w 2017 roku. Dwa lata po złożeniu pozwu sąd nadal rozpatrywał sprawę. W końcu zdecydował, że Palarz ma duże możliwości ochrony przed smogiem – może na przykład wyprowadzić się z miasta.

Wyrok w sprawie smogu: sześć lat walki o sprawiedliwość

Rybniczanin nie pogodził się z takim orzeczeniem i złożył apelację do wyższej instancji. Sąd Okręgowy w Gliwicach stwierdził, że potrzebuje zasięgnąć rady Sądu Najwyższego. Zwrócił się do niego z pytaniem o definicję „dóbr osobistych”. Dotyczyło ono możliwości życia bez smogu i tego, czy może ono być określane mianem takiego dobra. W czerwcu SN orzekł, że oddychanie zdrowym powietrzem samo w sobie nim nie jest. Mimo to pozbawienie jej jednostki wpływa na jej wolność, zdrowie czy prywatność.

Czytaj również: Rybnik. Stolica polskiego smogu chce pożegnania z węglem

Pod koniec listopada w gliwickim sądzie wszystkie strony sporu mogły zabrać głos po raz ostatni. Sędzia stwierdził, że przez stopień skomplikowania sprawy musi odroczyć ogłoszenie wyroku do dziewiątego grudnia.

Ostatecznie sąd przyznał Palarzowi rację i 30 tys. złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za naruszenie dóbr osobistych. W wyjaśnieniu prawomocnego wyroku sędzia zaznaczał jednak, że nie można w tym przypadku stosować prawa precedensu. Sukces Palarza nie oznacza, że wszystkie osoby pozywające państwo w sprawie smogu mogą liczyć na podobny rezultat. To dlatego, że sprawa dotyczyła okresu od 2012 do 2015 roku – wyjaśniał sędzia Artur Żymełka. Każdy inny przypadek będzie musiał być rozpatrywany indywidualnie. W tej sytuacji na korzyść powoda zadziałało udowodnienie, że w związku z podwyższonymi poziomami zanieczyszczeń cierpiało jego zdrowie fizyczne i psychiczne – podkreślał sędzia.

Przełomowe postanowienie sądu

– Nie liczy się kwota, ale to, że moje roszczenie zostało uwzględnione co do zasady. Dzięki temu wyrokowi i innym podobnym orzeczeniom, jakie zapadły przed polskimi sądami organy państwowe i samorządowe nie będą już mogły bezkarnie ignorować problemu zanieczyszczenia powietrza – komentował po ogłoszeniu wyroku Oliwer Palarz.

Polski Alarm Smogowy nazywa wyrok „przełomowym”. „Decyzja ta potwierdziła odpowiedzialność Państwa za szkody wywołane zanieczyszczeniem powietrza jakich doznał Palarz, który domagał się zadośćuczynienia za wieloletnie zaniechania w walce ze smogiem” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Prawnik Palarza Miłosz Jakubowski cieszył się z pozytywnego dla swojego klienta wyroku. Powtórzył jednak za sądem, że jego sprawa jest specyficzna – również przez to, że dotyczyła Rybnika.

– Stężenia zanieczyszczeń, które tam występują są rekordowe w skali całej Europy, wiążą się z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia oraz znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Obecnie odpowiedzialność za złą jakość powietrza w dużym stopniu spada na samorządy, które przyjmują nieskuteczne programy ochrony powietrza i nie egzekwują obowiązujących uchwał antysmogowych – mówi prawnik z Fundacji Frank Bold. Oznacza to, że w przyszłości skuteczniejsze może być dochodzenie swoich praw w postępowaniach przeciwko lokalnym, a nie państwowym władzom.

Fot. Studio Flara/Shutterstock.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.