Udostępnij

W bibliotece UWM stanęła choinka z zużytych butelek. Pracownicy chcą promować zero waste

24.12.2021

W bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stanęła niezwykła choinka. Niezwykła, bo z ekologicznym przesłaniem. Za sprawą konstrukcji z zużytych plastikowych butelek pracownicy i pracowniczki Biblioteki Uniwersyteckiej UWM chcą promować troskę o środowisko i klimat, a także wspierać ideę zero waste.

W samym środku Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie – kolejny rok z rzędu – stanęła niezwykła choinka. Tym razem motywem przewodnim ponad 2-metrowej konstrukcji stał się symboliczny list w butelce.

Przesłanie skierowane do wszystkich

Jak informuje uczelnia, wiadomość umieszczona w środku skierowana jest do każdego z nas. I jest swojego rodzaju manifestem na rzecz środowiska i klimatu.

Tegoroczna konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kilogramów. Właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w 2 miesiące.

Drugie życie zużytych butelek

Co znalazło się w zużytych butelkach plastikowych? W środku umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku. Zwoje zawierają teksty w różnych językach i dotyczą różnych dziedzin nauki. Natomiast po okresie świątecznym elementy składające się na choinkę trafią do recyklingu.

Czytaj także: Niewygodne śmieci. Jak pozbyć się odpadów, które nie nadają się do kosza?

— Inspiracją tegorocznej konstrukcji było wsparcie inicjatyw, które miały na celu edukowanie i motywowanie do działań na rzecz obniżania emisji CO2 — informuje Katarzyna Bikowska, która wraz z zespołem odpowiadała za konstrukcję.

To dziesiąty rok z rzędu, w którym w uniwersyteckiej bibliotece gości nietypowa choinka. Wcześniej były to konstrukcje m.in. z wycofanych z użytku dyskietek czy charakterystycznych bibliotecznych szufladek.

_

Źródło i zdjęcie: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy