Próbki dokumentujące ocieplenie sprzed 125 tys. lat pokazują, że żyjące ryby były wówczas mniejsze niż obecnie. Naukowcy podejrzewają, że w związku ze współczesnymi zmianami klimatu również może dojść do zmian w tym zakresie. Konsekwencje mogą być istotne tak dla ekosystemów morskich, jak i rybołówstwa i łańcuchów żywnościowych.
Zmiany, takie jak wzrost temperatury wód, zakwaszenie lub ubytek tlenu, mają istotne znaczenie dla żyjących tam ryb. Prowadzi do zmian w zasobach morskiej fauny, w tym wypierania poszczególnych gatunków. Naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego postanowili sprawdzić, jak na populacje ryb u wybrzeży Peru wpłynąć może postępujące ocieplenie.
By dowiedzieć się więcej na ten temat, badacze przeanalizowali próbki pochodzące z ostatniego okresu ocieplenia, które miało miejsce ok. 125 tys. lat temu. Panujące wówczas warunku były zbliżone do tych, które prognozuje się do końca XXI wieku. Wyniki tych badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Science”.
Jak się okazuje, w badanym okresie dominowały mniejsze gatunki ryb, podobne do rodziny babkowatych. Wyparły przy tym nieco większe sardele, których połowy są dziś ważnym elementem peruwiańskiego rybołówstwa. To z kolei stanowi ważne źródło mączki rybnej na potrzeby produkcji żywności w ramach akwakultury m.in. w Chinach i Norwegii.
Czytaj także: Ekolodzy: światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc.
Coraz bliżej punktu krytycznego
„Warunki minionego ciepłego okresu, które udało nam się zrekonstruować na podstawie zebranych próbek, można zdecydowanie porównać z obecnym rozwojem i umieścić w kontekście przyszłych scenariuszy” – mówi główny autor badania, dr Renato Salvatteci z Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii. „Na podstawie naszych wyników wyciągamy wniosek, że skutki wywołanej przez człowieka zmiany klimatu mogą mieć silniejszy wpływ na ewolucję w regionie, niż wcześniej sądzono” – podkreśla dr Salvatteci.
Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie
W opublikowanym komunikacie naukowcy wskazują, że mniejsze ryby są trudniejsze do złowienia i uchodzą za mniej smaczne. Już dziś obserwowane są problemy w połowach sardeli, co oznacza – według autorów badania – że jesteśmy coraz bliżej punktu krytycznego. Dzieje się tak pomimo prób adaptacyjnych strategii zarządzania w tamtejszym rybołówstwie.
_
Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Divefriday / Shutterstock.com