Udostępnij

Warmia i Mazury przygotowują uchwałę antysmogową. PiS przeciwny, chce przedłużenia konsultacji

27.01.2022

Województwo warmińsko-mazurskie bierze się za uchwałę antysmogową. To jeden z ostatnich regionów, które do tej pory nie uchwaliły takiego aktu prawnego. Projekt dokumentu jest gotowy i przeszedł konsultacje społeczne. Według wojewódzkiej opozycji – niewystarczające. Smog jest problemem, ale Warmia i Mazury stoją drewnem – przekonują sceptycy.

Województwo warmińsko-mazurskie to jeden z dwóch bez uchwały antysmogowej. Drugim regionem, gdzie taki dokument nie został jeszcze przegłosowany, jest podlaskie. Na Warmii i Mazurach w styczniu trwały konsultacje zaproponowanego przez wojewódzkie władze projektu.

Co zakładają propozycje? Przede wszystkim zakazują one używania „kopciuchów”. Najgorsze jakościowo piece mają zniknąć z całego województwa do 2029 roku, a z miast – do 2027. Docelowo wszystkie gospodarstwa w zasięgu sieci ciepłowniczej i gazowej mają zrezygnować z ogrzewania paliwami stałymi. Ten zapis w całym województwie ma obowiązywać od 2035 roku (w miastach od 2030). Ponadto w myśl nowych przepisów w regionie nie będzie można już palić między innymi węglem brunatnym, mułem węglowym, flotokoncentratami czy mokrą biomasą. Ten zapis ma wejść w życie od pierwszego dnia obowiązywania uchwały.

Warmia i Mazury: smog ważny, ale drewno ważniejsze?

Wojewódzkie władze obiecują, że nie zostawią mieszkańców bez wsparcia. „Musimy skupić się na pozyskaniu środków finansowych, aby najuboższe gminy naszego województwa nie miały problemu z wprowadzeniem założeń takiej uchwały. Chcemy również, aby gminy jako jednostki będące najbliżej mieszkańców podjęły czynną współpracę podczas konsultacji nad uchwałą antysmogową” – mówiła Jolanta Piotrowska z zarządu województwa.

Te zapewnienia nie przekonują niektórych sceptycznych samorządowców. Uwagi mają władze gmin, gdzie popularnym paliwem pozostaje drewno. „Uważam, że błędem jest wyrzucenie z tego katalogu biomasy, peletu drzewnego oraz drewna opałowego. Stąd taka inicjatywa, byśmy wszyscy rozszerzyli katalog o inne materiały palne, które też są ekologiczne i nie przysparzają środowisku większych obciążeń” – komentował w Radiu Olsztyn burmistrz Białej Piskiej, Grzegorz Pałdyna.

Czytaj również: Rabka Zdrój strefą bez węgla. Tak Podhale walczy ze smogiem

Sceptycznie do projektu uchwały podchodzą również radni PiS z Sejmiku Województwa kontrolowanego przez Platformę Obywatelską i PSL. „Ogólnie jesteśmy negatywnie nastawieni do sytuacji, w której mieszkańcy Warmińsko-Mazurskiego będą musieli dopłacać ciężkie pieniądze do tego, żeby żyć godnie i nie w chłodzie”- mówił radny Grzegorz Kierozalski.

Dlatego radni PiS zawnioskowali o przedłużenie konsultacji społecznych, które miały zakończyć się 22 stycznia. Urzędnicy odpowiadają, że wymiana pieców nie powinna być dla mieszkańców regionu problemem. Już teraz mogą uzyskać dofinansowanie z programów STOP SMOG i Czyste Powietrze. Jak podała Polska Agencja Prasowa, rzeczywista liczba „kopciuchów” działających na Warmii i Mazurach nie jest znana.

Źródło zdjęcia: ysuel / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.