Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wraz z partnerami z kilku ośrodków w Polsce i za granicą, rozpoczęli badania związane z zanieczyszczeniami powietrza w naszym kraju. Dotyczą one wpływu polskiego smogu na zdrowie publiczne w kilku województwach.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku badania na temat skutków smogu prowadzić będą wraz z polskimi i zagranicznymi partnerami. Wśród nich znaleźli się badacze z Uniwersytetu Łódzkiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz uczelni z Liverpoolu, Pragi, Skopje i Moskwy. Badania dotyczą wpływu zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na zdrowie publiczne w regionie.
„Nasz projekt będzie realizowany na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego. Obszarach charakteryzujących się unikalnymi walorami przyrodniczymi, dużymi obszarami i stosunkowo niskim uprzemysłowieniem” – powiedział w oświadczeniu kierownik projektu, dr Łukasz Kuźma.
Czytaj także: Mobilne płuca pokazały, jak duży jest smog w uzdrowisku
Polski smog, czyli skutek spalania paliw stałych
W komunikacie uczelnia podkreśla, że regiony wschodnie charakteryzują się niższym statusem społeczno-ekonomicznym i specyficznymi warunkami geograficznymi. W połączeniu z wyborami grzewczymi mieszkańców warunki te sprzyjają powstawaniu zjawiska zwanego polskim smogiem.
Chodzi o zanieczyszczenie powietrza pochodzące z niskiej emisji i związane z ogrzewaniem domostw paliwami stałymi. Zawiera ono związki takie jak pyły zawieszone oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzo(a)piren.
Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego
„Projekt zakłada, że przeprowadzona zostanie analiza krótko- i długoterminowego wpływu zanieczyszczeń powietrza na liczbę przyjęć do szpitala z powodu ostrych zespołów wieńcowych, migotania przedsionków i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz z powodu chorób nerek i śmiertelności z powodu zaburzeń funkcji nerek” – czytamy na stronie UMB. „Ponadto oceniany będzie wpływ redukcji zanieczyszczeń powietrza na spadek śmiertelności i zachorowalności. Ostatnim zadaniem projektu dzięki międzynarodowej współpracy będzie odniesienie uzyskanych wyników do skali europejskiej” – podaje uczelnia w komunikacie.
Jak czytamy na stronach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, jest to pierwsze w kraju badanie na temat wpływu tego typu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka o tak dużej skali. Analiza obejmie ponad 4 miliardy zmiennych, które mają wpływ na ryzyko blisko miliona zgonów oraz miliona hospitalizacji. Projekt finansuje Narodowe Centrum Nauki, a jego realizację przewidziano na lata 2022-2025.
_
Zdjęcie: Maciej Matlak / Shutterstock.com