Udostępnij

Europarlament poparł nowe wymagania dla baterii. Recykling i informacje o śladzie węglowym

12.03.2022

Parlament Europejski opowiedział się za nowymi regulacjami, które dotyczyć mają baterii wykorzystywanych m.in. w pojazdach i urządzeniach mobilnych. Co ciekawe, Europarlament poszedł w tej kwestii dalej niż parlamentarna komisja. PE postuluje m.in. wyższy wskaźnik recyklingu i obowiązek informowania o śladzie węglowym baterii. Ostateczne przepisy będą efektem negocjacji z państwami członkowskimi UE.

Podczas środowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego zaakceptowany został projekt nowego prawa, które stawiać będzie wyższe wymagania wobec sprzedawanych w UE baterii, również w zakresie recyklingu. Chodzi o coraz powszechniej stosowane akumulatory, zasilające m.in. mobilną elektronikę i pojazdy.

Co ciekawe, Europarlament opowiedział się za dalej idącymi wymaganiami, niż przyjęła w swoim stanowisku Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego. Projekt nowego prawa przyjęto przy 584 głosach „za” i tylko 67 „przeciw”. 40 parlamentarzystek i parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

To nie oznacza jednak wejścia regulacji w życie. Następnym etapem będą negocjacje ostatecznego kształtu prawa z państwami członkowskimi UE.

Czytaj także: Tego nie wiesz o swoim smartfonie. „Nasze dzieci umierają jak psy”

Co zakłada projekt? Parlament Europejski chce, by baterie były odpowiednio etykietowane, w tym także w zakresie śladu węglowego związanego z produkcją. Łańcuchy dostaw miałyby być kontrolowane przez branżę pod względem spełniania wymagań środowiskowych, a także przestrzegania praw człowieka. Określono również minimalne poziomy odzysku kobaltu, ołowiu, litu i niklu z odpadów do ponownego wykorzystania w nowych bateriach. Bardziej rygorystyczne byłyby także cele w zakresie zbierania zużytych baterii przenośnych. Byłoby to 70 proc. do 2025 roku oraz 80 proc. do 2030.

„Nowe standardy zrównoważonego rozwoju”

„Po raz pierwszy w prawodawstwie europejskim rozporządzenie dotyczące baterii określa całościowy zestaw zasad regulujących cały cykl żywotności produktu, od fazy projektowania do zużycia” – powiedziała sprawozdawczyni projektu, Simona Bonafè z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. „Oznacza to nowe podejście do kwestii obiegu zamkniętego baterii. I wprowadza nowe standardy zrównoważonego rozwoju, które powinny stać się punktem odniesienia dla całego rynku baterii na świecie” – podkreślała Bonafè.

Czytaj także: Czy wojna w Ukrainie oznacza koniec unijnego pakietu „Fit for 55”? Resort klimatu chce zmian

„Baterie mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej, a zapewnienie, że są wolne od naruszania praw człowieka i szkód dla środowiska, musi być najwyższym priorytetem dla prawodawców w UE” – powiedział w oświadczeniu Richard Kent z Amnesty International. „Posiadanie ścisłych wymogów należytej staranności w zakresie wydobycia i przetwarzania kluczowych metali stosowanych w akumulatorach stanowić będzie silny precedens dla regulacji w innych miejscach” – zaznacza Kent.

_

Zdjęcie: JU.STOCKER / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.