Udostępnij

Prezydent w ogniu pytań na COP27. „Jak w dwa lata mam nadrobić 30 lat zaniedbań?”

08.11.2022

Prezydent Andrzej Duda wygłosił we wtorek tzw. oświadczenie narodowe na szczycie klimatycznym COP27. Mówił m.in. o kosztach związanych z transformacją energetyczną i utrudnieniach związanych z konfliktem w Ukrainie. Uwagę mediów i Internautów zwróciła także kuluarowa rozmowa Prezydenta z aktywistką klimatyczną, Dominiką Lasotą, która nagłośniła jej przebieg w mediach społecznościowych.

W egipskim Sharm El Sheikh odbywa się szczyt klimatyczny COP27. To najważniejsze tego rodzaju wydarzenie na świecie, z udziałem przedstawicieli władz poszczególnych państw, a także m.in. świata biznesu. We wtorek Prezydent Andrzej Duda wygłosił tzw. oświadczenie narodowe podczas sesji plenarnej.

W wystąpieniu mówił m.in. o postępach naszego kraju w dekarbonizacji. „Polska osiągnęła przyjęte cele ograniczenia emisji gazów do 2020 roku, aktywnie rozwija system odnawialnych źródeł energii oraz program niskoemisyjnej cywilnej energetyki jądrowej. Promuje elektromobilność i efektywność energetyczną, rozwija nowe technologie. Działa aktywnie po to, by sprostać postawionym nam wszystkim celom” – podkreślał Prezydent.

Uwagę mediów i internautów zwróciła także rozmowa w kuluarach obrad COP27, gdzie Andrzej Duda odpowiadał na pytania aktywistki klimatycznej, Dominiki Lasoty. Rozmowa dotyczyła m.in. transformacji energetycznej naszego kraju. Lasota udostępniła i nagłośniła nagranie z jej przebiegu w mediach społecznościowych, wzbudzając dyskusje wokół słów Prezydenta.

Andrzej Duda w ogniu pytań na COP27. „W jaki sposób w ciągu dwóch lat mam, Pani zdaniem, nadrobić 30 lat zaniedbań?”

„Rząd sam jest dzisiaj w trudnej sytuacji. Chciał znacznie szybciej dokonywać transformacji, ale ta sytuacja, która się dzieje, napaść rosyjska na Ukrainę, gigantyczny wzrost kosztów energii, to wszystko spowodowało cały szereg problemów” – mówił Prezydent zaczepiony przez aktywistkę klimatyczną, Dominikę Lasotę.

„Prawda jest następująca. Dzisiaj, przez ostatnie lata było stopniowe zamykanie kolejnych ścian w kopalniach. Dzisiaj tak naprawdę ich potrzebujemy na powrót, ściągamy węgiel do Polski ze wszystkich stron świata” – kontynuował Andrzej Duda. Przerwała mu Dominika Lasota, mówiąc m.in. o latach zaniedbań i nazywając polską politykę energetyczną „nieodpowiedzialną”.

„To niech mi Pani wytłumaczy w takim razie, w jaki sposób w ciągu dwóch lat mam, Pani zdaniem, nadrobić 30 lat zaniedbań? Słucham” – powiedział Prezydent.

„Myślę, że w przeciągu dwóch lat to się nie uda, ale kiedyś musimy zacząć” – odparła Lasota. Na to usłyszała od Andrzeja Dudy: „Właśnie zaczęliśmy. Zaczynamy proces budowy elektrowni atomowej”. Prezydent nawiązał tym samym do zapowiedzianych niedawno inwestycji, w kooperacji z Amerykanami i Koreańczykami.

„Wojna w Ukrainie nie blokuje energetyki wiatrowej. Rząd tak”

W komentarzach pod nagraniem i jego udostępnieniami pojawiły się liczne komentarze, odnoszące się do tematu zaniedbań w transformacji energetycznej. Zwracano uwagę m.in. na to, że globalne zobowiązania związane z ochroną klimatu poczyniono już w 2015 roku. A więc 7 lat temu.

„Prezydent pyta się aktywistki Dominiki Lasoty, jak nadrobić 30 lat zaniedbań. Wojna w Ukrainie nie blokuje energetyki wiatrowej – rząd tak. Atom za 20 lat i LNG za 10 nikogo nie ogrzeją tej i kolejnej zimy. Masowy program ocieplania budynków i pompy ciepła – tak” – napisano na profilu organizacji Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

„Duda od 7 lat jest prezydentem, PiS powstrzymał rozwój energetyki wiatrowej przy jego udziale, zwiększył sprowadzanie węgla z Rosji itd. Proszę nie dać się zbywać, tylko posprawdzać, co Duda podpisywał i mówił np. o żarówkach. Jest odpowiedzialny za to, co teraz mamy” – napisała jedna z użytkowniczek Twittera, Małgorzata Kowalska (@GenapiMa).

Czytaj także: Jak energia wiatrowa może pomóc Polsce? [NASZ FILM]

Prezydent Duda na COP27: „[Moi współobywatele] zapytają nas, dlaczego surowce energetyczne są tak drogie i dlaczego poziom ich życia drastycznie spadł”

Kwestia polskiej transformacji energetycznej pojawiła się także w oficjalnym wystąpieniu, które Prezydent Andrzej Duda wygłosił we wtorek na szczycie COP27. Istotnym punktem odniesienia była przy tym rosyjska agresja na Ukrainę.

„Dziś nasza transformacja jest znacznie utrudniona, m.in. w efekcie zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę, która przyniosła ogromne straty ludzkie, szkody w infrastrukturze, gospodarce i środowisku, za które rosyjscy sprawcy powinni odpowiedzieć i je pokryć” – mówił Andrzej Duda.

Pojawiła się także m.in. kwestia kosztów transformacji energetycznej. „Pamiętajmy, że to transformacja jest dla człowieka, a nie człowiek dla transformacji. Mówię to w imieniu milionów swoich współobywateli, którzy nadchodzącej zimy nie zapytają nas, ile naszych ambitnych celów klimatycznych osiągnęliśmy. Zapytają nas, dlaczego surowce energetyczne są tak drogie i dlaczego poziom ich życia drastycznie spadł. Transformacja, która stawia w centrum przemian człowieka musi być racjonalna kosztowo i służyć bezpieczeństwu energetycznemu” – podkreślał Prezydent.

Z całością jego wystąpienia, w tłumaczeniu, można zapoznać się na stronach Kancelarii Prezydenta.

„Dowód krótkowzroczności”

Do słów Prezydenta o nadchodzącej zimie odniosła się w komentarzu Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej. „Mówi, że marznący w domach Polki i Polacy nie będą pytać tej zimy o cele klimatyczne, ale o ceny energii i ciepła. To prawda, ale jednocześnie dowód krótkowzroczności. Największym błędem polskich władz, pod którym tą wypowiedzią prezydent się podpisuje, jest założenie, że walkę z kryzysem klimatycznym możemy odłożyć na lepsze czasy, kiedy rozwiążemy już inne problemy. W rzeczywistości powinniśmy wdrażać takie rozwiązania, które jednocześnie odpowiadają na wiele kryzysów – ograniczają zależność od paliw kopalnych oraz koszty energii i ciepła, zmniejszają emisje CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza” – podkreśla Stefanowicz.

Czytaj także: KE planuje zaostrzyć normy jakości powietrza. Polska… zawiesza normy węgla

„Gdyby nasze władze faktycznie myślały o sprawiedliwej transformacji poważnie i długoterminowo, to już dawno zapewniłyby Polkom i Polakom łatwo dostępne wsparcie na termomodernizację ich domów, by trwale zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, a jednocześnie rachunki za ogrzewanie. Prawdziwa transformacja nie jest zmianą dostawcy paliw kopalnych, tylko trwałym zmniejszaniem ich zużycia. Taka transformacja, mądrze przeprowadzona, nie będzie obciążać polskich rodzin, tylko je wesprze, a jednocześnie będzie chronić ich zdrowie przed smogiem” – zwraca uwagę ekspertka.

_

Zdjęcie: Paweł Brozowski / Shutterstock.com / @DominikaLasota1 / Twitter.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.