Udostępnij

Były wicemarszałek przed sądem za „płaskoziemcę ekologicznego”. Ogłoszono wyrok

01.12.2022

Sprawa jest pokłosiem walki o osłabienie uchwały antysmogowej dla Małopolski. Tomasz Urynowicz, były marszałek województwa małopolskiego, został oskarżony przez przedstawiciela Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka, który lobbował za demontażem przepisów.

Prywatne oskarżenie wniósł Bartłomiej Krzych, znany z podważania sensu lokalnych przepisów na rzecz czystego powietrza. W swoim przekazie Krzych nazywa walczących ze smogiem „gazo-lobby” (choć sam, jak twierdzi, używa w domu m.in. piecyka gazowego) opowiadając się za przywróceniem możliwości spalania drewna. Krzycha chętnie cytują branżowe portale np. magazyn Świat Kominków czy Izbę Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla. To nie pierwszy pozew, który „aktywista” ma na swoim koncie. Pozostałymi chwali się na swojej stronie internetowej.

Krzych wytoczył przeciwko Tomaszowi Urynowiczowi art. 212 kodeksu karnego, czyli oskarżył radnego województwa o zniesławienie. Paragraf ten często służy do uciszania niewygodnych komentatorów życia publicznego. Kilkanaście lat temu m.in. z tego powodu były plany jego likwidacji.

„Aktywista” zarzuca byłemu marszałkowi, że opisując jego działalność na Twitterze użył cudzysłowu pisząc o Krzychu „działacz społeczny”. To miało kwestionować działalność Bartłomieja Krzycha. Tomasz Urynowicz nazwał ponadto analizy Krzycha „paranaukowymi” i „teoriami spiskowymi”, które mają służyć unieważnieniu uchwały antysmogowej. Ostatni zarzut dotyczy konferencji prasowej na której Urynowicz miał nazwać Krzycha „płaskoziemcą ekologicznym”. Co na to sąd?

„Pierwszy raz stałem w sądzie, jako oskarżony”

– Sąd uniewinnił mnie w całości od oskarżeń, mówiąc, że debata choć ostra, to mieściła się w granicach wolności słowa i prawa do krytyki. Sprawa jest emocjonująca bo dotyczy ważnej polityki publicznej czyli walki o czyste powietrze. Z kolei pan Krzych jako przedstawiciel swojego komitetu stał się osobą publiczną i musi się liczyć z oceną swojej działalności. Wolność słowa i prawo do krytyki były odmieniane przez wszystkie przypadki – komentuje Tomasz Urynowicz w rozmowie ze SmogLabem.

Bartłomiej Krzych argumentując swoje stanowisko przed sądem używał zaskakujących tez. Na przykład takiej, w której słowa Urynowicza porównał z oskarżeniem o gwałt osoby chcącej podwieźć moknące na przystanku dziecko.

– Jestem zmęczony. Radnym jestem od 1998 roku i pierwszy raz stałem w sądzie, jako oskarżony. Nawet biorąc pod uwagę finał sprawy, jest to proces meczący. Nie mam wątpliwości, ze podnoszone przeze mnie rzeczy zostały obronione przed sadem. Nie jest problemem to co pan Krzych mówi, tylko to co pokazuje radnym. Chciałbym, aby te analizy były obiektywnym przedstawieniem faktów. Tak, aby sejmik stanowiąc prawo lokalne posiadał dokumenty, które mają odpowiednią wartość naukową i merytoryczną. To, co oburzało mnie najbardziej w przekazach pana Krzycha to właśnie ta słabość merytoryczna – wyjaśnia radny sejmiku.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.