Udostępnij

Klimatyczna Bzdura Roku: naukowcy wyjaśniają popularny mit o Grenlandii

26.01.2023

Do soboty 28 stycznia trwa głosowanie w plebiscycie Klimatyczna Bzdura Roku, organizowanym przez portal Nauka o klimacie. Internauci po raz kolejny wybiorą wypowiedź medialną, którą uznają za najbardziej absurdalną. W tym roku wśród nominowanych znaleźli się: Jarosław Kaczyński, Bogdan Pęk, Tomasz Sommer, Witold Waszczykowski oraz Adam Wielomski.

Do soboty, tj. 28 stycznia, internauci mogą wybierać wypowiedź medialną z 2022 roku, którą uważają za najbardziej absurdalną. Organizatorem plebiscytu jest niezmiennie portal Nauka o klimacie. Patronami medialnymi są: organizacja fact-checkingowa DEMAGOG oraz blog Crazy Nauka. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony klimatycznabzduraroku.pl.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 31 stycznia 2023 roku po godzinie 19.00, na facebookowym profilu Nauki o klimacie. Odbędzie się wówczas spotkanie na żywo, poświęcone tematowi dezinformacji klimatycznej. Wezmą w nim udział: dr Aleksandra Kardaś (Nauka o Klimacie), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka) i Aleksy Szymkiewicz (Demagog).

Wśród nominowanych dominują w tym roku politycy, choć w gronie tym znaleźli się również przedstawiciele innych profesji.

Wśród tegorocznych nominowanych do tytułu Klimatyczna Bzdura Roku znaleźli się:

Jarosław Kaczyński

Pierwsza z nominowanych wypowiedzi należy do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość: „Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania [na temat przyczyn zmian klimatu]”.

Organizatorzy plebiscytu odpowiadają na to: „Poważni naukowcy są zgodni: człowiek spowodował globalne ocieplenie”.

 class=

Bogdan Pęk

Druga z nominowanych wypowiedzi padła z ust Bogdana Pęka, byłego członka Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS: „Człowiek przy dzisiejszym stanie wiedzy, techniki i technologii nie jest zdolny do realnego wpływu na cykliczne przemiany klimatyczne”.

„Nauka dowiodła, że człowiek ma realny wpływ na klimat” – odpowiadają organizatorzy konkursu.

 class=

Tomasz Sommer

Kolejny nominowany cytat pochodzi ze słów Tomasza Sommera, związanego z tygodnikiem „Najwyższy CZAS!”: “(…) nikt nie kwestionuje tego, że temperatura na Ziemi się zmienia (…) . Natomiast to są naturalne zmiany temperatury (…)”.

Organizatorzy plebiscytu odpowiadają jednak z całą pewnością: „Obecne ocieplenie klimatu spowodował człowiek”.

 class=

Witold Waszczykowski

Czwarta nominacja to słowa Witolda Waszczykowskiego, europosła PiS: „Dziś straszy nas Greta (…) [globalnym ociepleniem]. Ale … 40-50 lat temu zakładano nadejście epoki lodowcowej”.

Organizatorzy plebiscytu komentują natomiast: „40-50 lat temu naukowcy ostrzegali przed ociepleniem klimatu”.

 class=

Adam Wielomski

Ostatnia z pretendentów do tytułu „Klimatyczna Bzdura Roku” to Adam Wielomski, politolog i publicysta: „Grenlandia to po duńsku 'zielona wyspa’, ponieważ w średniowieczu była żyzna i urodzajna, aby ok. XIV-XV w. wychłodzić się i pokryć lodem”.

Portal Nauka o klimacie tłumaczy: „W średniowieczu 'zielone’ mogło być południe wyspy, ale nie cała Grenlandia. Całkowity zanik czapy lodowej podniósłby poziom wody w oceanach o 7 metrów, co przecież nie miało miejsca”. Więcej na ten temat TUTAJ.

 class=

_

Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony klimatycznabzduraroku.pl.

Źródło grafik i cytatów: FB / Nauka o klimacie, klimatycznabzduraroku.pl

Zdjęcie tytułowe: Checco2/Shutterstock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.