Udostępnij

Dron szuka strat ciepła. „Z powietrza ubytki widać z każdej strony”

11.04.2023

Częstochowski Alarm Smogowy, wraz z Kłobuckim Alarmem Smogowym, przeprowadzają inspekcje budynków wykorzystując dron z kamerą termowizyjną. Dzięki spojrzeniu z powietrza możliwe jest zlokalizowanie strat ciepła także w mniej widocznych miejscach. Do udziału w akcji nadal można się zgłaszać.

Aktywiści z województwa śląskiego pomagają mieszkańcom uchwycić straty ciepła, wpływające na efektywność energetyczną ich domów. W tym celu używają narzędzi pozwalających spojrzeć na budynek… z powietrza. „Wykorzystanie specjalistycznego urządzenia, takiego jak dron z kamerą termowizyjną o wysokiej rozdzielczości, pozwala na zlokalizowanie ubytków ciepła w każdej płaszczyźnie” – mówi SmogLabowi Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

Obecnie, wraz z Kłobuckim Alarmem Smogowym, realizowane są dwa projekty. Pierwszy w Częstochowie i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, natomiast drugi – o zasięgu powiatu kłobuckiego. „Dzięki spojrzeniu z powietrza jesteśmy w stanie zobaczyć ubytki w zasadzie z każdej strony. Późniejsze uszczelnienie budynku, w ramach prac termomodernizacyjnych, to natomiast realna oszczędność energii” – podkreśla Pietrzak.

 class=
Budynek jednorodzinny w obiektywie kamery termowizyjnej

Osoby zainteresowane bezpłatnych udziałem mogą nadal się zgłaszać. Jak czytamy na stronie dotyczącej projektu, obejmuje on obecnie powiaty: Częstochowski, Kłobucki, Myszkowski, Zawierciański. Osoby z innych powiatów, które byłyby zainteresowane zaproszeniem do siebie drona, również proszone są o kontakt.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://jurabezsmogu.pl/projekty-termowizji/

„Brak efektywności energetycznej to składowa problemu”

Dron wyposażony jest w kamerę termowizyjną, jednak urządzenie pozwala również obejrzeć budynek w standardowych barwach.

„Termowizja z użyciem drona pozwala zobaczyć ubytki cieplne. Jednak żeby korzyść dla mieszkańca była jak największa, wykonujemy przy okazji inspekcję budynku w świetle widzialnym. Pozwala to bardziej kompleksowo ocenić stan budynku. Na przykład na opublikowanym przez nas filmie widzimy dokładnie, że ucieczka ciepła bierze się z widocznego uszkodzenia dachówek. Zestawienie dwóch obrazów pozwoliło lepiej zlokalizować nieszczelność” – zwraca uwagę Pietrzak.

Aktywista podkreśla, że informacje płynące z inspekcji wykorzystującej termowizję mogą być pomocne przy wyznaczaniu kierunków dla dalszych działań. Takich jak chociażby decyzja o dokonaniu termomodernizacji. „Natomiast już na dzień dzisiejszy, w kontekście naszych działań, możemy stwierdzić, że brak efektywności energetycznej to składowa problemu, który jako społeczeństwo mamy ze smogiem” – mówi SmogLabowi aktywista.

„Odpowiedź na nowe okoliczności i wyzwania”

W ramach projektu do końca kwietnia b.r. odbywają się inspekcje z wykorzystaniem wspomnianego drona z kamerą termowizyjną.

„Nasz autorski pomysł jest odpowiedzą na nowe okoliczności i wyzwania stojące przed organizacjami o profilu ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem walki o czyste powietrze. W swojej podstawie zakłada realizację szeregu działań o pozytywnym odbiorze społecznym. Z użyciem sprzętu do termowizji, takiego jak drony z funkcją termowizji, inspekcji, mapowania w obszarach strat energetycznych w budynkach. Wykonaliśmy już wiele termowizji pojedynczych budynków, jedno- i wielorodzinnych, starych i nowych, docieplonych, jak i posiadających tylko gołe mury” – mówi nam lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

Straty ciepła w obiektywie kamery termowizyjnej

Osoby, które zaproszą drona z termowizją do siebie, otrzymują m.in. dokument PDF, ze szczegółami dotyczącymi budynku, a także nagranie z kamery termowizyjnej w formacie MP4. Wspomniana dokumentacja zawiera m.in. opis zaobserwowanych strat ciepła. Przykład zobaczyć można TUTAJ.

W inspekcjach wykorzystuje się kamerę termowizyjną 640×512 InfiRay Sensor, która zamontowana jest na specjalistycznym dronie.

 class=
Budynek wielorodzinny w obiektywie kamery termowizyjnej

Jeden z przykładów, opublikowanych na stronach projektu, dotyczy budynku wielorodzinnego. „Budynek przy temperaturze zewnętrznej 4°C nie powinien mieć prawie temperatury pokojowej. Brak ocieplenia, grube ściany, wręcz zabytkowa stara infrastruktura, choć oczywiście zamieszkała” – czytamy na stronie. „Współczuć tylko właścicielom, ile musieli w tych czasach wydać na opał” – podkreślono.

_

Opisane projekty termowizji odbywają się w ramach programu „Nasze powietrze”, realizowanego przez Krakowski Alarm Smogowy i finansowanego ze środków Clean Air Fund.

Zdjęcia: Częstochowski Alarm Smogowy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.