Udostępnij

Co wiemy o skutkach smogu? „Liczba zgonów może być bliższa 52-56 tys. rocznie”

14.04.2023

Faktem jest, że zanieczyszczenia powietrza to poważny czynnik rozwoju wielu chorób, w tym układu krążenia. Każdego roku problem ten sprawia, że liczba przedwczesnych zgonów w Polsce wynosi nawet ponad 50 tys. Sprawdzamy, co aktualnie wiadomo na temat skutków zdrowotnych smogu, a także o jego przyczynach.

Problem zdrowotnych skutków zanieczyszczeń powietrza jest jednym z ważniejszych przedmiotów zainteresowania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najnowszemu raportowi na ten temat przyjrzał się w ubiegłym roku Zespół Roboczy ds. Wpływu Zanieczyszczeń Powietrza na Zdrowie przy Radzie Zdrowia Publicznego. Organ ten, zrzeszający polskich ekspertów z różnych jednostek naukowych i badawczych, został powołany przez Ministerstwo Zdrowia.

Efektem wspomnianych prac jest dokument pt. „Działania indywidualne i informowanie o ryzyku w związku zanieczyszczeniem powietrza – zalecenia przygotowane przez grupę ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia z krajowymi rekomendacjami dla Polski”. Stanowi on tłumaczenie głównych wniosków raportu WHO, zawierając przy tym szereg rekomendacji dotyczących problemu w naszym kraju.

Czego możemy się z niego dowiedzieć o przyczynach i skutkach smogu?

Przyczyny zanieczyszczeń powietrza w Polsce

Omawiany dokument potwierdza, że to spalanie paliw stałych w domowych kotłach jest głównym źródłem problemu. „W całej Polsce najważniejszym i najgroźniejszym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja (emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m, pochodząca głównie z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni spalających węgiel i drewno)” – czytamy w raporcie.

„Powoduje ona znaczne uwolnienia pyłów PM2.5 oraz zawartego w pyłach rakotwórczego benzo(a)pirenu. W większych miastach, dodatkowo do pogorszenia jakości powietrza przyczynia się transport drogowy. Ważnym działaniem w interesie zdrowia publicznego w Polsce jest poprawa jakości powietrza poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń z tych sektorów” – podkreślono.

Liczba zgonów związana z jakością powietrza w Polsce

W raporcie zespołu powołanego przez resort zdrowia znalazły się również szacunki dotyczące przedwczesnych zgonów związanych z jakością powietrza. Mówią one o liczbie 46 tysięcy w skali roku. „Autorzy krajowych rekomendacji szacują, że w Polsce główne źródła emisji zanieczyszczeń powietrza przyczyniają się do następującej liczby przedwczesnych zgonów:

  • tzw. niska emisja – około 19 tysięcy,
  • transport – około 6 tysięcy,
  • przemysł – około 5 tysięcy,
  • napływ zanieczyszczeń z zagranicy – około 8 tysięcy,
  • pozostałe – około 8 tysięcy”.

O to, czy ustalenia te są nadal aktualne, pytamy Łukasza Adamkiewicza z European Clean Air Centre, który brał udział w przygotowywaniu dokumentu. „Wiedza naukowa na temat zanieczyszczeń powietrza w ciągu ostatnich 3-4 lat bardzo się powiększyła. Wiemy dużo więcej o skutkach zdrowotnych, jak również o źródłach problemu. Dlatego należy mieć na uwadze, że ostatni raport WHO nieco się zdezaktualizował. Przede wszystkim okazuje się, że smog silniej oddziałuje na zdrowie, niż jeszcze do niedawna myśleliśmy” – mówi SmogLabowi Adamkiewicz. 

W związku ze wspomnianym postępem badań naukowych, aktualizacji wymaga m.in. liczba zgonów związanych ze smogiem. „40-kilka tysięcy przedwczesnych zgonów związanych ze złą jakością powietrza to bardzo ostrożne oszacowanie. W rzeczywistości, w świetle najnowszej wiedzy, liczba ta może być bliższa 52-56 tysiącom” – zwraca uwagę ekspert ECAC. Podkreśla przy tym, że w kolejnej edycji raportu WHO pojawią się bardziej aktualne wartości.

W jakim stopniu winne jest spalanie paliw stałych w domowych kotłach?

Druga sprawa dotyczy tego, skąd biorą się zanieczyszczenia powietrza w Polsce. „Przez lata szacowano, że udział niskiej emisji w tym zakresie to ok. 50 procent. Obecnie wiemy, że wynosi on ok. 80 procent, udział w stężeniach jest inny i wymaga to modelowania. Nie mniej jednak proporcjonalnie za większą część wspomnianych zgonów odpowiada spalanie paliw stałych w domowych kotłach” – mówi nam Adamkiewicz. 

Adamkiewicz zwraca uwagę, że dokładniejsza wiedza w tym zakresie to zasługa zmian w pomiarach laboratoryjnych. Te najnowsze dokonywane były w taki sposób, aby imitować warunki spalin opuszczających komin. Wcześniejsze szacunki bazowały na pomiarach „za kotłem”, które znacząco gorzej oddają realia emitowania zanieczyszczeń. Wspomniana wartość 80 proc. pochodzi z oficjalnych danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE).

_

Przytaczany raport można pobrać m.in. tutaj.

Zdjęcie: Aliaksander Karankevich / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.